Mocno widoczne żyły pod kolanami po urodzeniu dziecka

Witam Mam 29 lat jestem po urodzeniu dziecka, obecnie w drugiej ciąży. Na nogach mam mocno widoczne żyły pod kolanami, które jeszcze nie są żylakami, ale również na wysokości ud mam popękane naczynka. Pytanie moje brzmi czy ćwiczenia są w stanie cofnąć proces powstawania żylaków i pękających naczynek, czy raczej to już tak pozostanie? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Witam serdecznie, Poszerzenia żylne - żyły sieciowe o średnicy 1-3mm lub pajączki o średnicy do 1mm są objawem przewlekłej niewydolności żylnej. Zmiany hormonalne w ciąży, częste w ciąży zaparcia oraz parcie związane z akcją porodową sprzyjają rozszerzaniu się naczyń żylnych kończyn dolnych. W trakcie ciąży i po porodzie w czasie karmienia dziecka nie proponuję leczenia zabiegowego tych zmian - preferowana jest skleroterapia. Ćwiczenia inne niż pływanie nie są w stanie zatrzymać rozwoju pajączków. Zalecane jest stosowanie wyrobów kompresyjnych w ciągu dziennej aktywnosci (o I klasie ucisku dla pajączków i II klasie dla żylaków) - jedyny sposób na poprawę komfortu i powstrzymanie powstawania kolejnych generacji zmian żylnych. Proponuję wykonać usg dopplerowskie w celu oceny rozległości zmian i ustalenia dalszego postępowania. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec angiolog