Mocny ból pleców po prawej stronie kręgosłupa

Witam. Odczuwam bardzo mocny ból pleców po prawej stronie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Doskwiera mi on najbardziej podczas próby wykonania skłonu (dotknięcia palcami ziemi) z wyprostowanymi nogami, dotknięcia brodą klatki piersiowej w pozycji siedzącej z wyprostowanymi nogami na ziemi (pozycja jak do rozciągania). Mam wrażenie mocno pospinanych mięsni gdyż po wysiłku np po siłowni ból znika na jakiś czas. Fizjoterapeuta za pomocą igieł potrafi zniwelować ból jednak po kilku dniach wraca.

W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem bólu.
Jedna z częstszych przyczyn u młodych ludzi (do 40-go roku życia) jest choroba dysku (krążka międzykręgowego). Wysunięcie dysku może być przyczyną bólu ostrego (tzw. “wypadniecie dysku”) lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku).
Drugą częstą przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa, szczególnie u osób powyżej 60-go roku życia jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego.
Źródłem bólu kręgosłupa mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), stawów krzyżowo-biodrowych (20-30%), oraz tkanki okołokręgosłupowej; ścięgna, więzadła i mięśnie otaczające kręgosłup.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędne jest badanie pacjenta i znajomość charakteru bólu, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.