Moczenie nocne a głęboki sen

Witam. Nasz 6-letni syn ma problem z moczeniem nocnym. Stosowaliśmy już leczenie farmakologiczne zaproponowane przez urologa dziecięcego, od kilku miesięcy stosujemy metodę z alarmem i majtkami z czujnikiem, ale też niewiele to pomaga. Problem najprawdopodobniej leży w tym, że nasz syn ma bardzo głęboki sen i nawet kiedy alarm dzwoni, on ma problem z wybudzeniem i uzyskaniem świadomości (czasem np. obudzi się, ale chce sikać na podłogę).

Ja jako dziecko też miałem te problemy i pamiętam, że po kilku latach nieskutecznego leczenia mamie udało się zdobyć jakieś leki ziołowe, które spowodowały, że mój sen stał się płytszy na tyle, że potrafiłem się wybudzić przed zmoczeniem. Niestety nie pamiętamy, jakiego rodzaju leki-zioła to były. Nie mogę znaleźć nic z ziół i leków, co w swoim działaniu dawałoby pożądany efekt. Nie wiem, czy chodzi tu o wzbudzenie większej czujności, czy spowodowanie, aby mózg nie "schodził" tak głęboko w fazę snu. Mniej więcej tak wygląda problem. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Rozumiem, że pragnie Pan znaleźć dla synka jak najlepszą metodę leczenia. Byłoby najlepiej, gdyby porozmawiał Pan na ten temat z lekarzem prowadzącym.

Standardy leczenia moczenia nocnego opierają się przede wszystkim na stosowaniu leków, które umożliwiają zagęszczanie moczu oraz terapii behawioralnej (np. stosowane przez Państwa alarmy oraz nagradzanie dziecka za noce bez moczenia).

Wiele badań wskazuje na fakt, iż moczenie występuje we wszystkich fazach snu. Nie zaleca się preparatów ziołowych ani leków, które wpływałyby pobudzająco, spłycając sen.

Wiele substancji o działaniu stymulującym ma potencjał uzależniający, zaś zioła wpływające na mięśnie gładkie pęcherza moczowego mogą być w większych ilościach toksyczne.

Proszę rozważyć, że leczenie dotyczy rozwijającego się organizmu małego dziecka - najlepiej stosować więc metody, których bezpieczeństwo zostało potwierdzone badaniami klinicznymi.

Znacząca większość przypadków moczenia nocnego mija samoistnie, kiedy mechanizmy odpowiedzialne za zagęszczanie i wydalanie moczu uzyskają pełną dojrzałość. Można się zastanowić, czy w ten sposób mogły również ustąpić Pana objawy w dzieciństwie.

Serdecznie pozdrawiam