Mogę mieć depresję?

Mam 13 lat. Od pewnego czasu czuję... No, właśnie. Nic. Czuję pustkę, ból. Wiele spraw jest mi obojętnych. Ośmieszę się? Co tam, jakoś przeżyję.

Mam problemy z dokonywaniem wyborów. Nie mam realnego przyjaciela, tylko takiego przez internet. Nawet on mówi, że się zmieniłam. Kiedy napisałam, że chcę się skontaktować z psychologiem, odpowiedział, żebym "nie wymyślała". Mama kiedyś mówiła, że się z niczego nie cieszę, przez pewien czas było lepiej, ale teraz to wróciło, tylko w gorszej postaci. Zdaję sobie sprawę, że coś się ze mną dzieje, ale w sumie jest mi tak dobrze. Fajnie czuć pustkę. Głupio brzmi, ale tak jest. To chyba nie jest normalne. Nie chce mi się wychodzić na dwór pomimo próśb kolegów i koleżanek. Jak już, to tylko z niektórymi osobami.

Są dni, kiedy się cieszę, ale jest ich o wiele, wiele mniej niż kiedyś. Prawie nic mi się nie chce, pragnę, by się ode mnie większość ludzi odczepiła, dała mi spokój. Proszę o jakąś poradę, pomoc. Pozdrawiam.

Witam!

Twoje problemy są poważne i nie należy ich bagatelizować. Odczuwanie pustki i izolowanie się od ludzi, niechęć do nich, mogą być powodem rozwinięcia się poważnych zaburzeń. Myślę, że w tej sytuacji Twój pomysł, żeby skorzystać z pomocy psychologa, jest bardzo dobry. Radzenie sobie samemu z poczuciem pustki i bezsensu jest trudne i obciążające emocjonalnie. Warto dlatego skorzystać z pomocy specjalisty.

Jesteś młodą osobą, dlatego na Twoje samopoczucie może mieć wpływ także okres dojrzewania. Jednak nasilenie się zmian związanych z tym okresem, może jeszcze bardziej wpłynąć na Twój nastrój i emocje. Dlatego sądzę, że powinnaś skonsultować się z psychologiem jak najszybciej.

Praca nad poprawą samopoczucia i emocjami pozwoli Ci lepiej siebie poznać i zrozumieć wiele procesów, które zachodzą dookoła. Poprawa stanu psychicznego pozwoli Ci znów cieszyć się życiem i łatwiej nawiązywać trwałe i głębokie relacje z innymi ludźmi.

Pozdrawiam