Moi rodzice nadużywają alkoholu - jak mam z tym żyć?

Witam. Mam 20 lat. Jestem zdrowa, młoda... I powinnam żyć pełnią życia, jednak nie potrafię. Problemem są moi rodzice, którzy nadużywają alkoholu... Mam straszne wspomnienia z tym związane i lęki, bo koszmary z dzieciństwa wciąż się powtarzają. Widzę, jak się staczają na dno i nie mogę nic poradzić. Wieczorami nadsłuchuje dźwięków, zastanawiając się wciąż: czy piją w pokoju obok? Kłócą się?

Ostatnio zauważyłam, że mama zaczyna pić sama, po kryjomu, a nigdy tego nie robiła... Piją coraz częściej... Żyję w ciągłym stresie, płaczę wieczorami, mam myśli samobójcze... Mam wspaniałego chłopaka, który chce mnie stąd zabrać na drugi koniec Polski, gdzie mieszka. Mówi, że ich picie mnie zabija. Bardzo bym chciała zamieszkać z nim, bo tylko przy nim czuję się bezpieczna, jesteśmy już ze sobą 3 lata. Ale ja porostu boję się, że oni się tu pozabijają – muszę ich pilnować...

Mam marzenia, chciałabym pójść na studia, lecz jak mam stąd wyjechać? Oni nie podejmą leczenia...Ten koszmar nigdy się nie skończy...A ja nie mam już sił, by tak żyć....Co mam robić? Czy rzeczywiście powinnam opuścić dom? Zostawić ich samym sobie? Nie wiem, czy potrafię... Bardzo kocham swoich rodziców i gdyby któremuś z nich coś się stało, nie wybaczyłabym tego sobie... Bardzo proszę o radę... I z góry dziękuję za pomoc... Kasia

20 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

W uzyskaniu odpowiedzi na te pytania powinna Pani pomóc psychoterapia oraz grupy wsparcia dla osób zmagających się z podobnymi trudnościami. Dlatego serdecznie polecam terapię dla dorosłych dzieci alkoholików oraz grupy Al- Anon:
http://www.dda.pl/,
http://www.al-anon.org.pl/index.html.

W najbliższej poradni leczenia uzależnień może Pani uzyskać również konkretną pomoc, wsparcie i ewentualne leczenie depresji. W takiej poradni udzielana jest profesjonalna pomoc dla rodzin osób uzależnionych: psychologiczna oraz psychiatryczna. Może tam Pani uzyskać informacje na temat możliwości zobowiązania do leczenia rodziców na drodze sądowej.

Adresy wszystkich placówek lecznictwa odwykowego oraz inne przydatne informacje znajdzie Pani na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: http://www.parpa.pl/.

Proszę rozważyć, czy jest Pani w jakikolwiek sposób odpowiedzialna za chorobę rodziców? Jak wpływa ona na Pani równowagę psychiczną i samopoczucie? Czy Pani pozostawanie w domu  uchroniło dotychczas rodziców przed nałogiem? Może Pani zapewnić rodziców, że jeśli tylko wyrażą chęć leczenia, dołoży Pani wszelkich starań, by im pomóc.

Pozostawanie w domu i ciągła kontrola rodziców może być dla Pani zbyt męcząca, niszcząca. Decyzja o opuszczeniu domu może mieć wymiar terapeutyczny: pozwoli Pani osobom uzależnionym dotknąć konsekwencji ich nałogu.

Nie jest Pani sama - wiele osób zmaga się z podobnymi wątpliwościami, poczuciem winy i odpowiedzialności - proszę skorzystać z ich wsparcia i rad, zgłaszając się na terapię.

Serdecznie pozdrawiam