Mój 7-miesięczny syn nie chce spać ani w dzień, ani w nocy

Witam, mam wspaniałego i kochaniutkiego synka, jednak mam z nim problem. W ciągu dnia śpi raz o ok. 10 min, maksymalnie 1 h i o około 14 również maksymalnie 1 h. Kładę go spać zawsze o 20, zaraz po kąpieli dostaje butlę mleczka i raz zaśnie od razu, a najczęściej jeszcze popłakuje, aż usypia sam. Pierwsza pobudka jest o 23 i kiedyś dawałam mu butlę, od jakiegoś tygodnia już nie chce jeść, ale wciąż się budzi. Potem budzi się o pierwszej i zasypia ok. 2 w nocy. Kolejna pobudka o 3 i zasypia po 4 i budzi się o 6 lub7. Dodam, że w nocy, gdy się budzi, jest płacz, pokasływanie (w ciągu dnia mi nie pokasłuje). Ja już ledwie żywa chodzę, nie wiem, co mu jest. Dodam, że ząbków nie widać, dziąsła nie są ani napuchnięte, ani nie widać, by cokolwiek wychodziło. Gdy staje się śpiący, bardzo mocno szarpie sobie prawe ucho. I czy to normalne, by wciąż wciąż płakał? A gdy wezmę go na ręce, to się śmieje. Nie interesują go żadne zabawki!!! Tylko czyjaś obecność. Bardzo proszę o poradę, co robić. Nie chcę mu wyrządzić krzywdy.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Z Pani pytania wnioskuję, że problemy ze snem synka zaczęły się stosunkowo niedawno. W związku z wiekiem dziecka, pomimo że nie pojawiły się jeszcze cechy ząbkowania, uważam, że jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna dolegliwości.

Często zdarza się, że objawy towarzyszące ząbkowaniu, tzn. niepokój, problemy ze snem, rozdrażnienie, objawy sugerujące zapalenie ucha (przedstawia je Pani dziecko chwytając się za uszko), czasem występująca gorączka do 38 st. C, biegunki, kolki i inne, pojawiają sie na długo przed zauważalnymi cechami wyrzynającego się ząbka na dziąsłach malucha. Ząbkowanie zaczyna się zazwyczaj w 6-tym miesiącu życia, u chłopców zazwyczaj później.

W związku z objawami sugerującymi zapalenie ucha, zalecam pilną konsultacje u lekarza peditary/rodzinnego w celu dokładnego zbadania, z badaniem otoskopowym i wdrożenie odpowiedniego leczenia, jeśli okaże się konieczne, np. w przypadku potwierdzenia infekcji.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.