Mój chłopak chciał popełnić samobójstwo - jak mu pomóc?

Witam. Jestem kobietą, mój wiek to 18 lat. Mam depresję, jestem z tym całkiem sama... Rodzina mi nie pomaga i nie mam wsparcia u bliskich. Jestem z chłopakiem, którego bardzo kocham i który miał problemy z alkoholem oraz narkotykami... Można powiedzieć, że dopiero gdy się ze mną związał, postanowił z tym skończyć... Wczoraj znowu był pod wpływem alkoholu, a także pod wpływem narkotyków. Wyszłam na chwilę z pokoju, a gdy wracałam, znalazłam go w drugim z kablem na szyi... Był cały blady i prawie tracił przytomność... Zawołałam o pomoc i szybko kabel został zdjęty. Na szczęście nic się nie stało, ale zdaję sobie sprawę z tego, że gdybym rozmawiała ze znajomym dłużej, to już nigdy nie byłoby dobrze... Przez tę całą sytuację nie mogłam spać, nie mogę się skupić oraz zebrać myśli. Sama mam myśli samobójcze... Czy to moja wina? Czy zrobił to z zazdrości? Chciałabym jakoś pomóc mojemu chłopakowi, tylko że nie wiem jak. Nie wiem nawet, jak z nim rozmawiać. Uważam, że sama też potrzebuję pomocy. Bardzo proszę o radę. Z góry dziękuję.

Witam!

Twój chłopak chciał popełnić samobójstwo, co nie oznacza, że zrobił to z Twojego powodu. Nie możesz brać na siebie winy i odpowiedzialności za jego działania. Napisałaś, że był wtedy pod wpływem alkoholu i narkotyków. Możliwe, że to te substancje wzbudziły w nim potrzebę odebrania sobie życia. Warto z nim o tym porozmawiać. Jednak przed taką rozmową, która na pewno będzie trudna dla Ciebie, warto, żebyś skorzystała z pomocy psychologa. Pomoc psychologiczną bezpłatną znajdziesz w ośrodkach państwowych i niektórych organizacjach (http://portal.abczdrowie.pl/gdzie-szukac-pomocy). W ciężkich chwilach, kiedy czujesz się źle i nie masz z kim rozmawiać, korzystaj z telefonów zaufanialub czatów/forów internetowych. W ten sposób możesz uzyskać wsparcie i mieć możliwość rozmowy o swoich problemach. Sytuacja z Twoim chłopakiem jest poważna i pamiętaj, że kiedy on chce popełnić samobójstwo, Ty możesz wezwać policję lub pogotowie. On również potrzebuje pomocy psychologa lub psychiatry, jednak to do niego należy decyzja, czy z niej skorzysta. Mimo tego, jak bardzo go kochasz, nie zapominaj, że jesteś tak samo ważna jak on, a Twoje problemy i przeżycia w równym stopniu zasługują na uwagę.

Pozdrawiam