Mój chłopak często pije - jak z nim porozmawiać?

Witam, mam pewien problem. Mój chłopak pije kilka razy w tygodniu - jak nie codziennie. Nie upija się do nieprzytomności, ale dwa-trzy piwka codziennie, jak twierdzi - dla smaku. Sytuacja taka jest już od kilku miesięcy. Gdy go proszę, by nie pił ani kropli chociaż jeden dzień - mówi, że specjalnie będzie pił, bo ja swoim gadaniem (wg niego) robię z niego alkoholika. Ostatnio zdarzyła się dziwna sytuacja - przyszedł do mnie i zapytał czy może trochę whisky, gdy mu nie pozwoliłam to powiedział, że idzie do domu, bo nie będzie znosił moich "widzimisię" na temat jego picia. Moi starsi bracia go bronią - mówią, że facet musi czasami wypić. Ja rozumiem czasami, ale te codzienne piwkowanie bardzo mnie niepokoi i oto są ciągle "ciche dni". Muszę dodać, że mój chłopak nie jest agresywny po alkoholu, ale ta sytuacja strasznie mnie denerwuje. Czy to ja przesadzam? Może te dwa piwka czy szklaneczka drinka codziennie to nic groźnego? On nie chce na ten temat ze mną rozmawiać. Jak powinnam o tym z nim porozmawiać bądź jak mu wyperswadować to picie w tygodniu?

Lek. Marta Hat

Witam,

Słusznie, że niepokoi się Pani się o swojego chłopaka, ponieważ wypijanie codziennie kilku piwek jest zastanawiające. Alkoholik to nie tylko osoba, która upija się do nieprzytomności, ale też takie osoby, które codziennie wypijają nawet lampkę wina przez długi okres czasu.
Z tego co Pani pisze wynika, że Pani chłopak zaprzecza w tym momencie istnieniu jakiegokolwiek problemu.

Zachęcam do szczerej rozmowy z Partnerem, powiedzenia mu, że go Pani kocha, że zależy Pani na nim i stąd są Pani obawy.

Zachęcam też do skontaktowania się z najbliszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Placówki leczenia są wymienione na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Będzie Pani miała wtedy sama możliwość poznania problemu alkoholizmu od osoby, która zajmuje się terapią uzależnień oraz współuzależnień. Wiedza ta pozwoli Pani pomóc chłopakowi w ewentualnym skierowaniu Go do specjalisty.

Pozdrawiam

Problem jest bardzo poważny i radzę skontaktować się s ośrodkiem leczenia uzależnień. Lekceważenie tego źle się skończy. proszę z terapeutą porozmawiać przede wszystkim o Pani. Jak tak dalej pójdzie będzie źle.