Mój chłopak nadużywa alkoholu

Witam mam 23 lata jestem w zwiazku 5 miesiecy z chlopakiem ktory pije co drogi dzien i uwaza ze jest wszystko a do tego ciagle sie o cos czepia jak by to byla moja wina co mam zrobic w takiej sytuaci
23 LAT ponad rok temu

Witam Panią, niestety nikt poza Panią nie zna odpowiedzi na zadane pytanie - co zrobić w takiej sytuacji. Wnioskuje , że nie jest Pani zadowolona z tego , że chłopak co drugi dzień pije alkohol i nie widzi w tym nic złego. Proponuję porozmawiać z chłopakiem na temat tego jakie Pani ma wobec niego i Waszego związku oczekiwania. Proszę się zastanowić co Pani zrobi w przypadku jeżeli chłopak nie będzie w stanie tych oczekiwań spełnić. Czy jest Pani gotowa na jakieś ustępstwa? Co jest dla Pani priorytetem w związku?
pozdrawiam

Witam,
tak częste picie alkoholu nosi znamiona uzależnienia, niestety z tą specyficzną chorobą jest tak, że ten, który na nią zapada musi sam podjąć kroki w kierunku leczenia. Oczywiście uświadamianie takiej osobie problemu może przynieść pozytywny efekt, ale nie zawsze tak się kończy, bardzo często rodzi opór i jeszcze większe wypieranie problemu. W takiej sytuacji należy zadbać nie tylko o Waszą relację ale także o siebie, dlatego też można w sposób asertywny uprzedzić chłopaka, że jeśli nie spróbuje dostrzec problemu i w konsekwencji przestać pić lub zmierzać do tego (jeśli choroba jest zaawansowana) poprzez leczenie, terapię, to od niego odejdziesz, ponieważ ciężko Ci jest funkcjonować w takim związku. Jeśli to nie pomoże, należy wtedy spełnić swoje ostrzeżenie, pozostając w kontakcie i utrzymując, że wrócisz od razu jak tylko sytuacja ulegnie zmianie ponieważ zależy Ci na nim, na Was.
Należy spokojnie rozmawiać z chłopakiem, mówić o swoich uczuciach (np. "jest mi bardzo przykro, smutno jak po raz kolejny będąc pijany oskarżasz mnie o coś, nie mając do tego żadnych podstaw"). W ten sposób bierzesz odpowiedzialność za swojego uczucia, a krytykujesz tylko jego konkretne zachowanie (a nie całą jego osobę). Taki sposób komunikacji nie jest podstawą do uogólnionej krytyki, na którą standardową odpowiedzią jest atak, i unika się dzięki temu konfliktu.
Bardzo ważna w tej sytuacji jest konsekwencja.
Pozdrawiam serdecznie
Katarzyna Stadejek