Mój chłopak wszystkiego mi zabrania i grozi, że się zabije, jak od niego odejdę

Jestem z chłopakiem od 6 miesięcy, bardzo go kocham i bardzo mi na nim zależy, ale on mnie cały czas kontroluje. Zabrania mi chodzić w spódniczkach, obcisłych bluzkach i spotykać się z koleżankami. Gdy nie odpiszę mu na sms-a, od razu mam awanturę, robi awantury przy znajomych, że stoję i rozmawiam z nimi. Nie wolno mi nigdzie samej wychodzić i ciągle siedzi u mnie do bardzo późnych godzin, aż usypiam. Dopiero wtedy wychodzi do domu, bo boi się, że zaraz gdzieś mogę pójść. Mimo że jest 1 w nocy. Ja chcę spać, a on ciągle twierdzi, że juz gdzieś ktoś na mnie czeka, bo chcę się położyć spać.

Gdy jestem w szkole, to stoi pod szkołą i czeka, kiedy wyjdę z zajęć. Sprawdza mi telefon i za każdym razem się pyta, z kim rozmawiam albo z kim piszę. Ciągle mam jakieś awantury, nawet gdy jest w pracy to też cały czas dzwoni i pisze, gdzie ja jestem i co robię. On mnie prześladuje, a gdy chciałam odejść od niego, bo po prostu już nie mam siły na takie traktowanie mnie, grozi mi, że się zabije. Tnie się żyletkami albo nożem i próbuje się powiesić na pasku lub na sznurze. Błagam, pomocy. Co ja mam zrobić, a do lekarza nie chce iść. Pomocy.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

problem jest poważny i nie można go lekceważyć - Twój chłopak zdecydowanie potrzebuje konsultacji z lekarzem psychiatrą oraz psychologiem. Groźby i próby samobójcze są bardzo niepokojącym objawem i jeżeli sam nie zdecyduje się na leczenie, powinnaś zastanowić się nad konsultacją tej sprawy z kimś z rodziny chłopaka lub lekarzem psychiatrą w waszym miejscu zamieszkania.

Spróbuj przeprowadzić ze swoim chłopakiem spokojną, ale poważną rozmowę, aby łagodnie, ale stanowczo nakłonić go do wizyty w Poradni Zdrowia Psychicznego. Proszę przedstawić swój punkt widzenia i opisać uczucia, które Ci towarzyszą: kiedy jesteś nadmiernie kontrolowana, kiedy masz poczucie, że chłopak nie ma do Ciebie zaufania itp. Myślę też, że powinnaś postawić sprawę jasno: jak widzisz Waszą wspólną przyszłość, czego oczekujesz od związku i czy chłopak jest Ci to w stanie dać. Zaufanie to podstawa prawdziwego związku.

Dobrze by też było, abyś sama zdecydowała się na osobistą rozmowę z psychologiem, który udzieliłby Ci praktycznych wskazówek, w jaki sposób rozmawiać z chłopcem, jak odpowiadać na jego konkretne zachowania. Możesz być obciążona tą sytuacją, jest to relacja, która wrzuca w ogromne poczucie winy. Z tego samego powodu możesz bać się zerwać tę relację lub w przyszłości wchodzić w podobne związki. Dlatego jeszcze raz serdecznie namawiam do wizyty u psychologa.

Życzę powodzenia i pozdrawiam!