Mój mąż boi się sam zostać w nocy. Co robić?

Witam, mój mąż cierpi na depresję od 2003 r. Leczy się. Jednak odczuwa lęk przed nocowaniem samemu w domu. Moi rodzice są w podeszłym wieku, niedołężni, tata po wylewie, mama choruje na serce. Jestem ich jedynym dzieckiem.

Mieszkamy 100 km od siebie. Staram się ich odwiedzać raz w miesiącu. Jedziemy wtedy całą rodziną do nich. W tym roku w czasie urlopu jeden tydzień spędzimy u nich, potem jedziemy w góry. Następnie mój mąż idzie do pracy, a ja mam jeszcze tydzień urlopu, który zamierzałam spędzić wraz z synkiem u moich rodziców. Mąż jednak panicznie boi się zostać sam w domu (zwłaszcza w nocy), nalega, bym wróciła z nim do domu.

Ja jednak chciałabym pobyć trochę u rodziców, pomóc im, tym bardziej, że mam urlop. Przekonuję męża, że zostałby właściwie tylko 5 dni sam. Rok temu też tak było, choć mąż mówi, że było mu bardzo ciężko. Sama nie wiem, co zrobić... Proszę o radę.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Pani mąż cierpi na poważną chorobą. W przebiegu depresji można spotkać się z narastającym lękiem i jego napadami w określonych sytuacjach. Pani mąż boi się zostać sam w domu, mimo że na co dzień funkcjonuje normalnie. Sądzę, że powinna Pani porozmawiać z mężem i dowiedzieć się, dlaczego nie chce zostać sam. Może to być związane z jakąś konkretną obawą lub przeżyciem.

W takiej sytuacji musi Pani mieć na uwadze, że choroba wpływa na poczucie bezpieczeństwa chorego i jego samoocenę. Warto zatem omówić te kwestie z mężem i otoczyć go potrzebną mu opieką oraz wsparciem. Poznanie przyczyn tego problemu pozwoli Wam go rozwiązać. W razie narastania lęków należałoby skonsultować się z psychoterapeutą i podjąć odpowiednie działania.

Pozdrawiam