Mój mąż jest alkoholikiem. Jak długo jeszcze jego organizm to wytrzyma?

Mój mąż pije chyba od zawsze. Z tego co usiłuję sobie przypomieć, to ponad 20 lat. Chyba od 15 lat pije średnio 7-8 piw dziennie i twierdzi, że on po prostu jest tylko piwoszem. Nie chce mi się już po raz kolejny opowiadać mojego życiorysu (depresja, próby samobójcze, psychologowie, poradnie). Jedno jest pewne - jestem od niego uzależniona, gorzej niż narkoman od prochów, on jest moim powietrzem. Głupie, prawda? Sama tego nie ogarniam, ale tak jest. Po tych wszystkich latach, interesuje mnie teraz tylko jedno - jak mogą wyglądać obecnie jego narządy wewnętrzne, jak długo jeszcze mogą wytrzymać takie codzienne dawki piwa? Dodam jeszcze tylko, że mąż bardzo mało je, w ostatnim czasie bardzo schudł.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Trudno mi odpowiedzieć na tak zadane pytanie - możliwość wystąpienia powikłań somatycznych alkoholizmu jest dość indywidualną sprawą i zależy od szeregu czynników: ilości i rodzaju wypijanego alkoholu, współwystępowania innych chorób, zażywania innych substancji psychoaktywnych, nikotyny i leków, sposobu odżywiania się, obciążenia rodzinnego itp.

Proszę nie oceniać negatywnie swojej postawy wobec męża - alkoholizm wpływa na cały system rodzinny, czego konsekwencją może być wspóluzależnienie. Nie jest Pani temu winna, proszę spróbować podejść do problemu strategicznie: jeśli choroba ogarnęła całą rodzinę, trzeba leczyć jej członków. Alkoholizm jest chorobą przewlekłą, często wymaga wieloletniego leczenia - dotyczy to nie tylko męża, ale i Pani.

Proszę się nie poddawać i kontynuować terapię w poradni leczenia uzależnień oraz w grupach Al- Anon.
Polecam informacje, które mogą się przydać:
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-alkoholizmu

Serdecznie pozdrawiam