Mój mąż ma plamy na twarzy i ciele po alkoholu: co może z tym zrobić?

Mam problem i nie umiem namówić męża na badania, bo widzę, że ma problem po wypiciu alkoholu. Objawia się tym, że ma plamy na twarzy dekolcie i ciele. Jakiś czas temu dwa dni pod rząd wymiotował i miał tak silne bóle brzucha, że zwijał się z bólu na podłodze. Konieczna była wizyta na pogotowiu. Było to tak po kolacji, minęły jakieś 3 - 4 godziny, wypił piwo i się zaczęło to wszystko. Byłam zdruzgotana i bałam się, bo nie wiedziałam jak mogę mu pomóc. Myślę, że to ma duży związek z alkoholem. Wczoraj, gdy był po wódce miałam wrażenie, że ma lekkie duszności i skarżył się na bóle klatki piersiowej oraz miał bardzo sucho w buzi i domagał się bardzo dużo picia. Nie wiem co mam robiż, a chcę jak najlepiej dla niego. Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

W przypadku Pani męża prawdopodobnie mamy do czynienia z defektem dehydrogenazy aldehydowej. Dehydrogenza to enzym żołądkowy biorący udział w rozkładzie alkoholu etylowego. Niedobór enzymu powoduje zatrucie organizmu toksycznym metabolitem alkoholu - aldehydem octowym objawiające się rozszerzeniem naczyń (zaczerwienieniem twarzy),wzrostem ciśnienia tętniczego, przyśpieszoną czynnością serca, zaburzeniami oddychania, dusznością, wzmożoną potliwością, nudnościami i wymiotami.
Nie istnieje metoda leczenia objawodego (defekt jest uwarunkowany genetycznie), należy unikać spożywania alkoholu.