Mój penis inaczej wygląda podczas wzwodu

Witam serdecznie,

mam poważny problem, jak mi się wydaje z moim penisem, a dokładnie z ciałem gąbczastym penisa. Zauważyłem, że od jakiegoś czasu mój penis inaczej wygląda przy wzwodzie, a dokładnie to chodzi mi o to, że staje jakby na dwóch ciałach jamistych, a nie ciału gąbczastym, co powinno wyraźnie się wybrzuszać na spodniej części penisa i nadawać mu wyglądu tego ciała gąbczastego. Generalnie kiedyś przy wzwodzie wyraźnie było widać tą jakby rurkę przez całą długość penisa (mam na myśli to ciało gąbczaste nieparzyste), a teraz jest ona jakby martwa, nie wypełnia się krwią przy wzwodzie, a penis nie jest sztywny jak dawniej. Przypominam sobie, e kiedyś przy masturbacji, a dokładnie jakieś rok temu może dwa lata temu, miałem tak silny orgazm, że zamiast przyjemności poczułem ból zaraz pod żołędziem właśnie przy tym ciele gąbczastym. Ale ból szybko minął i nie było obrzęku ani zasinienia, więc zlekceważyłem to, ale ostatnio zacząłem się zastanawiać czemu mój penis nie jest sztywny jak dawniej i przy wzwodzie, gdy stoję on opada zamiast stać do góry pod kątem i dlaczego nie widać wyraźnie tej ładnej rurki, także kształt zmienił, penis zrobił się w obwodzie na kształt elipsy, zamiast tego dodatkowego wybrzuszenia w miejscu, gdzie znajduje się ciało gąbczaste.

Proszę o pomoc i poradę, bo się bardzo martwię, że to może być coś poważnego. Poza tym przez cały czas w tym miejscu, gdzie odczułem ten ból wyczuwam jakby drapanie, ciągnięcie - niepokoi mnie to bardzo. Dziękuję z góry o wszelką poradę i diagnozę, obawiam się najgorszego.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie,

ciało gąbczaste prącia to twór nieparzysty, położony po środku dolnej strony penisa. Wyróżniamy w nim trzy zasadnicze części: właściwe ciało gąbczaste prącia, opuszkę i żołądź. Ciało właściwe leży w podłużnym rowku, utworzonym przez ciała jamiste. Na całej długości przebiega w nim cewka moczowa (pusta rurka, którą przedostaje się mocz i sperma, oczywiście osobno i w innych okolicznościach). Opuszka stanowi jego część tylną. Pokrywający ją mięsień opuszkowo-gąbczasty przyczynia się do wytrysku nasienia. W fazie pobudzenia płciowego impulsy nerwowe pobudzają rozszerzenie naczyń tętniczych w prąciu. Następuje to poprzez wydzielenie przekaźnika, którym jest tlenek azotu i który pobudza odpowiednie receptory powodując rozszerzanie się naczyń. Prawidłowo zatoki w ciałach jamistych wypełniają się krwią. Powoduje to ucisk naczyń żylnych odprowadzających krew z prącia, utrudniając tym samym odpływ krwi z ciał jamistych. Większa ilość krwi dostaje się do prącia niż zostaje odprowadzona, powoduje to jego stwardnienie. Brak odpowiedniego ukrwienia ciała gąbczastego może być wynikiem braku odpowiedniej stymulacji a dokładniej mówiąc przewodnictwa nerwowego biegnącego konkretnie do tej struktury. Zaburzenia ukrwienia w przebiegu defektów naczyń także mogą wpływać na ten proces. Nieodpowiedni przepływ krwi może być wynikiem miażdżycy (odkładania się w naczyniach cząstek cholesterolu) bądź też angiopatii cukrzycowej. Ostatecznie zaburzenia ukrwienia ciała gąbczastego mogą wynikać z zaistniałego w przeszłości uraz bądź też obecności jakiejś zmiany patologicznej. Proszę pamiętać, iż nie koniecznie musi być to zmiana pochodzenia nowotworowego. Nie mniej jednak nie należy bagatelizować tego problemu i jak najszybciej udać się do lekarza. Proszę pamiętać, że zawsze można zwrócić się początkowo z pytaniem do swojego lekarza rodzinnego. Jest też androlog - odpowiednik lekarza dla kobiet, ginekologa. Ale w mniejszych miastach możesz mieć problem z dotarciem do niego, to dość rzadka specjalizacja. Problemami dotyczącymi anatomii i zaburzeń funkcji prącia zajmują się także seksuolog i urolog. Najpierw zalecałbym wizytę u lekarza pierwszego kontaktu w celu przeprowadzenia badań wstępnych. On to ewentualnie pokieruje Pana do specjalisty.