Obrzęki kończyn dolnych po zawale serca

Mój problem obrzęki kończyn dolnych. Leczę się u chirurga naczyniowego, w zaleceniach postawił konsultacją kardiologiczną. Nie rozumiem dlaczego serce ma wpływ na opuchliznę nóg, jak biorę Fragmiin to na jakiś czas częściowo opuchlizna schodzi. Proszę o poradę co mam robić. Mój stan chorobowy: Mój stan po bypassach aortalno-dwu-udowym. Stan po bypassie kroczącym. Stan TEA t. szyjnej prawej. Stan po zawale m. sercowwego. Stan po udarze mózgu. St. p. PTA t nerkowej lewej. Obecnie chromienie przestankowe rzędu 100 metrów. Nasilenie obrzęku obu goleni. W badaniu: tętno obecne na tętnicach udowych obustr. śladowe na podkolanowej lewej. Nieobecne na stopach Obrzęk ciastowaty goleni. W badaniu Dopplera bez cech ostrej zakrzepicy żylnej w zakresie żyw głębokich obu kończyn. Przepływ przez lewą t. podkolanową 2 fazowy. Przez prawą 1 fazowy. Biorę leki Fragmin 10,000 1x oraz Iclopid 2x1, leki nasercowe i neurologiczne. Zaleca się konsultację kardiologiczną.

Witam! Obrzęki kończyn dolnych mogą mieć wiele przyczyn oraz mogą powstawać na tle kilku mechanizmów, nie rzadko podłoże bywa złożone. W Pańskiej sytuacji przyczyna kardiologiczna jest bardzo prawdopodobna ze względu na przebyty zawał mięśnia sercowego oraz wiek. Uszkodzenie mięśnia sercowego może skutkować osłabieniem jego czynności hemodynamicznej (pompowania krwi), a w konsekwencji prowadzić do przewlekłej niewydolności krążenia. Przewlekła niewydolność krążenia może prowadzić do zastoju krwi w obwodowych częściach ciała zgodnie z działaniem siły grawitacji, dając np. obrzęki kończyn dolnych nasilające się w ciągu dnia w pozycji stojącej. Innym istotnym mechanizmem może być przewlekła niewydolność żylna, objawiająca się również żylakami i uczuciem ciężkości nóg. Zakrzepica została wykluczona w wykonanym badaniu dopplerowskim. Proponuję zastosować się do zaleceń chirurga naczyniowego i skonsultować problem z kardiologiem. Być może konieczne będzie zastosowanie/zwiększenie dawek leków moczopędnych w celu eliminacji nadmiaru wody z organizmu. Pozdrawiam serdecznie!

Miażdżyca tetnic kończyn dolnych dotyczy nie tylko tetnic wieńcowych których niewydolność ostra była przyczyna zawału. Zwęża ona również istotnie krążenie obwodowe w kończynach dolne. Frakcja wyrzutowa serca po zawale się zmniejsza co powoduje że słabiej radzi sobie ono z oporami obwodowymi. Spadek perfuzji obwodowej powoduje zastój w mikrokrążeniu i generuje obrzęki. Jeśli udar spowodował dysfunkcje ruchowe to mamy dodatkowo problemy z prawidłową funkcją pompy łydkowej mięśniowej.