Mój przyjaciel twierdzi, że nie posiada żadnych uczuć. Jak mu pomóc?

Witam. Mam 17 lat. Problem nie dotyczy mnie a mojego przyjaciela. Otóż mój kolega sądzi, że nie posiada żadnych uczuć. Ja jako osoba całkowicie inna niż on - trudno mi się czasami przed sobą przyznać, ale jestem bardzo wrażliwym, refleksyjnym i uczuciowym facetem i znam głębie uczuć jakie człowiek odczuwa. Czuję, że moim zadaniem jest pokazanie mu uczuć, ale mam z tym bardzo duży problem - otóż uczucia to bardzo abstrakcyjny temat. To tak jakbym miał pokazać istocie bez oczu kolory. Wiem, że mój kolega nie pójdzie z tym do psychologa, więc dyskretnie chciałbym mu pomóc. Co robić?

Witam!

Zarówno Ty, jak i Twój przyjaciel jesteście obecnie w wieku dojrzewania. Zmiany w organizmie oraz wpływ hormonów mogą powodować różne odczucia - od bardzo intensywnych reakcji emocjonalnych do słabego odczuwania emocji.

Emocje towarzyszą praktycznie każdemu, ponieważ są dla nas informacją, co się z nami dzieje lub co dzieje się w otoczeniu. Myślę, że Twój kolega może nie zdawać sprawy, co odczuwa. Możesz postarać się, by zagłębiał się w swoje wnętrze. Również Ty możesz obserwować jego reakcje - śmiech, smutek, poirytowanie, gniew czy złość. Wszystko to świadczy o odczuwaniu emocji.

Jeśli będziesz dobrym obserwatorem, możesz mu uświadamiać, co się z nim w danej chwili dzieje. Jeżeli jednak kolega jest apatyczny i obojętny na wszystkie wydarzenia, warto by skonsultował się z lekarzem. Może to być objaw rozwijających się zaburzeń. W takiej sytaucji warto to sprawdzić u specjalisty.

Pozdrawiam