Mój syn ma stany lękowe - jak nasza rodzina może mu pomóc?

U mojego syna stwierdzono stany lękowe o podłożu społecznym. Przeszedł roczną kurację z użyciem leków. W czasie jej trwania czuł się bardzo dobrze. Teraz od ponad pół roku jest bez leków i chodzi na terapię. Mimo stosowania się do wszystkich zaleceń sytuacja nie jest dobra. Pojawiają się znowu chwile z panicznym strachem, łzami i ogólną trudnością z funkcjonowaniem. Nadmieniam, że syn ma 27 lat i właśnie rozpoczął satysfakcjonującą pracę, której nie chce stracić. Moje pytanie jest takie: w jaki sposób rodzina może SKUTECZNIE pomóc choremu? Dużo z nim rozmawiam, ale czasami brakuje mi sił, bo są to rozmowy o tym samym. Już nie wiem, co powiedzieć lub zrobić, by mu pomóc i jednocześnie nie dać się wciągnąć w odmęt depresji.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Sytuacja, w jakiej się Państwo znaleźli, jest trudna dla każdego z członków rodziny. Rodzina w takiej sytuacji może przede wszystkim wspierać Pani syna i rozmawiać z nim. Nikt nie może wymagać od Was więcej, ponieważ pomoc specjalistyczną syn już uzyskuje. Zaburzenia lękowe są poważnym, ale uleczalnym zaburzeniem. Leczenie wymaga zaangażowania i motywacji do zmian ze strony syna. Nad tym warto się skupić w rozmowach z nim. Motywować go do działania i pokazywać mu już osiągnięte rezultaty. Bardzo ważne jest wzmacnianie takiej osoby. Może Pani podkreślać jego osiągnięcia, mówić o tym, jak wiele robi i jakie daje to efekty. W taki sposób może go Pani utwierdzać w przekonaniu, że da radę wygrać tę walkę. Warto zachęcić go także do ponownej wizyty u psychiatry. Psychoterapia jest procesem długotrwałym i w jej trakcie zmiany mogą następować powoli. Natomiast lekarz będzie mógł zastosować odpowiednie środki farmakologiczne, które będą ograniczać lub eliminować napady paniki, a tym samym umożliwią dalszą pracę nad problemami i podjęcie pracy.

Pozdrawiam