Uraz uda i biodra po bójce

Mój syn urodzony 15.08.2002 w styczniu 2013 roku został skopany w szkole przez starszego chłopaka. 15 stycznia (na następny dzień po pobiciu) trafił do szpitala z wysoką gorączką. Obrażenia zewnętrzne to: uraz prawego uda i prawego biodra. W lutym zaczął narzekać na ból w okolicy kości ogonowej. Miał problemy z wstaniem z łóżka oraz problemy z utratą równowagi. Trafił kolejny raz do szpitala. Stwierdzono stłuczenia kości ogonowej. Jednak dziecko nadal miało pojawiającą się wysoką gorączkę i problemy z poruszaniem. Trafił po raz trzeci do szpitala. Wykonano rezonans magnetyczny. Wynik rezonansu: wzmożony sygnał szpiku kostnego w obrazach T2-zależnych i zwłaszcza STIR, a osłabiony w obrazach T1-zależnych w zakresie segmentów S4 i S5 kości krzyżowej, niewielkim, kątowym zagięciem osi długiej kości krzyżowej na tym poziomie - obraz MR sugeruje zmiany pourazowe (przebyte złamanie kości krzyżowej). Wyraźne wzmocnienie kontrastowe z wyrównaniem sygnału odpowiada aktywnym procesom naprawczym. W pozostałej części kość krzyżowa i guziczna bez innych zmian w obrazie MR. W badaniu scyntygraficznym: Wzmożone gromadzenie znacznika w kości guzicznej wskazuje na podwyższony metabolizm kostny mogący być wynikiem procesów naprawczych. Wynik CRP w wypisie z 26.03.2013 wynosi 13,9 a 15.03.2013 - 25,7. Jak powinno przebiegać leczenie tego złamania? Czy są potrzebne zabiegi rehabilitacyjne, jeśli tak to jakie? Czy w przyszłości dziecko nie będzie odczuwało dolegliwości? Jak długo trwa leczenie tego złamania?

Jak powinno przebiegać leczenie tego złamania?

  • W chwili obecnej dochodzi już do wygajania się złamania i praktycznie nie ma istotnych wskazań do jakichkolwiek czynności lekarskich leczniczych. Oczywiście radzę jeszcze przez najbliższy miesiąc do dwóch ograniczyć wysiłek u dziecka, aby nie obarczało obręczy kończyn dolnych (potrzebne zwolnienie z WF-u).

Czy są potrzebne zabiegi rehabilitacyjne, jeśli tak to jakie?

  • Raczej nie ma takowej potrzeby. Ale można jeszcze w tej sprawie skonsultować się w Poradni Rehabilitacyjnej, gdzie lekarz rehabilitant zaleci odpowiedni sposób postępowania (np. zabiegi fizjoterapeutyczne).

Czy w przyszłości dziecko nie będzie odczuwało dolegliwości?

  • Nie powinno.

Jak długo trwa leczenie tego złamania?

  • Gojenie takiego złamania przebiega w zakresie kilku miesięcy (4-6).