Mój synek 7-miesięczny budzi się często w nocy jeść

Witam!

Mój 7-miesięczny syn budzi się 3-4 razy w nocy tak mniej więcej co 2 godz. do jedzenia, próbowałam mu dawać tylko herbatkę albo smoczka, ale jak nie wypije trochę mleka, to nie zaśnie. Dopiero miesiąc temu go odstawiłam od piersi i może to jest spowodowane tym. Przed spaniem dostaje mleko Bebilon 2, tak mnie więcej 180 ml. Sama wychowuję dziecko i jest mi bardzo ciężko, chciałabym się choć raz wyspać, ale Jaś wciąż się budzi. Może jest na to jakiś sposób? Słyszałam o pewnym syropku na noc dla dziecka, żeby spało. I niezależnie o której pójdzie spać i o której zje, i tak budzi się dokładnie codziennie o 5 rano.

Pozdrawiam. Proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Pewne zachowania dzieci związane są niestety z przyzwyczajeniami, które są ciężkie do oduczenia. Rzeczywiście niektóre mamy stosują w sytuacjach problemu ze snem ich pociech ziołowe syropki lub herbatki nasenne. Opinie co do takiego postępowania są skrajnie różne.

Ja bym nie proponował takiego postępowania w przypadku Pani syna - po pierwsze nie ma on problemu ze snem, a tylko "nieprawidłowe" przyzwyczajenia żywieniowe. Po drugie, nie należy stosować leków (w tym ziołowych) bez porozumienia z lekarzem.

Jednak w jakiś sposób musi sobie Pani poradzić z problemem. Proponowałbym może drastyczne, ale skuteczne rozwiązanie - proszę stopniowo, mimo próśb dziecka, zmniejszać częstotliwość posiłków w nocy. W zamian za to proszę starać się podawać więcej w ciągu dnia. Zdecydowanie proszę skończyć z podawaniem mleka w godzinach nocnych, jeśli dziecko coś musi dostać to niech będzie to ciepła herbatka - działa uspokajająco i kojąco. Oczywiście początkowo syn będzie się buntował i nie będzie to komfortowe dla Pani i niego. Jednak to się opłaca. Przypominam również, że jeśli cokolwiek Panią niepokoi w zachowaniu dziecka, zwłaszcza niemowlęcia, należy zgłosić się z tym problemem do lekarza pediatry/rodzinnego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.