Mój wzrost to 158 cm, a obecna waga 57 kg. Czy jestem gruba?

Witam, mam 17 lat. Mój wzrost to 158 cm, a obecna waga 57 kg. Na początku wakacji miałam 64 kg. Czy jeszcze jestem gruba? Ludzie z mojego otoczenia mówią mi, że dobrze wyglądam, ale ja czasami źle się z tym czuję. Czy to normalne? Co robić?

Witam serdecznie,

Twoje BMI odniesione do siatek centylowych wskazuje na masę ciała w normie. Nie znam budowy Twojego ciała, być może jesteś bardziej umięśniona. Jeśli chcesz się poczuć ,,lżej'” odżywiaj się zdrowo i lekko oraz ćwicz. Staraj się nie przejadać i unikać wysokokalorycznych potraw.

Twoja dieta zgodnie z piramidą żywienia powinna składać się z:
- pełnoziarnistych produktów zbożowych,
- warzyw i owoców,
- chudego nabiału, mięsa, ryb,
- niewielkiego dodatku oleju roślinnego, orzechów i strączków.

Posiłki jadaj regularnie o mniejszej objętości, ale częściej. Do tego włącz aktywność fizyczną. Im więcej będziesz się ruszać, tym więcej kalorii spalisz i tym lepsze będzie Twoje samopoczucie. Ruszaj się przynajmniej godzinę dziennie, a Twoja sylwetka z pewnością nabierze lepszych kształtów i smukłości.

Pozdrawiam