Moja 6-letnia córka od około 3 miesięcy ma regularne napady bólu brzucha

Witam, Moja 6-letnia córka od około 3 miesięcy ma regularne ( co 1,5 -2 tygodnie) napady bólu brzucha. Ból atakuje w nocy. Jest bardzo silny, córka nie daje się w ogóle dotknąć, co chwilę trzęsie się, przy tym nie ma podwyższonej temperatury. Następnie pojawiają się nudności, po pierwszym zwróceniu wszystko powoli wraca do normy. Zwrócona treść jest bardzo gęsta i nie ma zapachu wymiocin tylko przypomina zapach kału. Badania na obecność pasożytów, morfologia, OB, próby wątrobowe, cukier, mocz, USG jamy brzusznej - wszystkie w normie. Wykluczono zapalenie wyrostka robaczkowego. Lekarz nie zna przyczyny. Bardzo proszę o poradę.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Ból brzucha o podobnym do opisanego charakterze oraz gdy nie można wskazać żadnej przyczyny organicznej lub zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego określany jest jako nawracający ból brzucha.

To dość tajemniczo i ogólnie brzmiąca nazwa, jednakże wynika z tego, że nie można przypisać jednej przyczyny tych dolegliwości i uważa się, że mogą istnieć czynniki usposabiające do tego stanu rzeczy np stres, problemy szkolne, patologia rodziny, nowe dziecko w rodzinie, niekorzystny wpływ środowiska, zaburzenia czynnościowego układu nerwowego, predyspozycje somatyczne, styl życia, przyzwyczajenia.

Proponuję skonsultować problem z gastroenterologiem dziecięcym, być może zostaną wykonane kolejne badania dodatkowe.