Czy operacja jest dobrym pomysłem u seniorki z dyskopatią?

Moja babcia ma 75 lat, ma dyskopatię oraz skruszone wszystkie kręgi, ogólnie porusza się przy wózku, lasce bądź jak się czasami zapomni idzie bez podpory. Narzeka na brak czucia w stopach i łydkach. Napiera na operację, gdzie lekarz powiedział, że konieczna wymiana wszystkich kręgów, bo są skruszone, gdyż dodatkowo cierpi na osteoporozę oraz bierze leki od nadciśnienia. Chciałabym się zorientować oraz uzyskać wszelkie informacje w jakim % jest szansa na pozytywne przeprowadzenie tej operacji, jakie mogą być jej powikłania i konsekwencje, dodam że cała rodzina boi się, ze względu na wiek babci, iż może po tej operacji jej stan sie pogorszyć.

Witam! Potencjalna operacja, o którą Pani pyta - w oparciu o przedstawione informacje - byłaby rozległym poważnym zabiegiem. Niestety informacji jest zbyt mało, by upoważniały do jednoznacznego stwierdzenia jak w tej sytuacji należy postąpić. Dodatkowo, nawet w przypadku ludzi młodych i zdrowych opinie specjalistów odnośnie leczenia zabiegowego są podzielone. Na pewno każdy przypadek wymaga bezpośredniej konsultacji neurochirurgicznej - a najlepiej dwóch niezależnych specjalistów w tej dziedzinie - tym bardziej, że dotyczyć miałaby osoby w podeszłym wieku z licznymi obciążeniami. Po konsultacjach rozważyć trzeba argumenty na korzyść i przeciw postępowaniu zabiegowemu i bez pospiechu podjąć decyzję. Na pewno w przypadku osób starszych z chorobami współistniejącymi ryzykom każdej interwencji zabiegowej jest wyższe. Pozdrawiam