Moja dziewczyna bardzo dużo się uczy

Witam. Problem dotyczy nie mnie, a mojej dziewczyny. Ma 15 lat. Bardzo chciałbym jej pomoc. Chodzi o to, że jak sama to określiła, uzależniła się od szkoły. Problem polega na tym, że szkoła ją wykańcza. Ma duże ambicje, wg mnie, za duże jak na swoje możliwości. Mówiła też, że po narkozie jakaś część mózgu jej się nie wybudziła, lub coś podobnego. Szybko zapomina to czego się nauczyła, kuje większość na pamięć. Uczy się całymi dniami, nie potrafi przestać myśleć o szkole, nawet gdy razem spędzamy czas potrafi nagle powtarzać sobie na głos regułki lub wziąć zeszyt i czytać coś. Uczy się bardzo dużo, dochodzi nawet do 10 godzin dziennie. Martwi mnie to, bo mówi ze już nie daje rady, nie ma satysfakcji z pracy. Już kilka razy mówiła, że nie chce żyć, dostawałem SMSy że ma dość i idzie się zabić. Musiałem ją przekonywać, że będzie dobrze. Powtarzam jej, że damy radę. Mieszka jakieś 15 kilometrów ode mnie, więc nie zawsze mogę być przy niej. Często też zdarza się jej brać dużo leków uspokajających. Chodzi przybita, miewa jakieś dziwne ataki w nocy. Mówiła, że zaczyna płakać, trząść się. Często boli ją głowa, szczególnie po nauce. Mówi, że chce przestać się tyle uczyć, ale nie potrafi. Co mamy robić, by przestała myśleć o szkole, by łatwiej jej było się uczyć, by się od tego uwolniła?

Witam!

Warto, żebyś na początek dowiedział się, czy to ona sama stwarza dla siebie tak silną presję, czy jest to działanie jej rodziców lub innych osób w jej otoczeniu. Stres związany z wysokimi ambicjami, lęk przed porażką oraz ciągłe myślenie o szkole i nauce mogą wywoływać u niej różne problemy. Z tego, co opisałeś wynika, że Twoja dziewczyna jest przemęczona i przeciążona. W takim wypadku mogą pojawiać się myśli samobójcze, poczucie bezsilności, ale również zaburzenia pamięci, bóle głowy i trudności z radzeniem sobie z emocjami. Pogadaj z nią o tym, zachęć do wspólnego odpoczynku czy aktywności fizycznej. Macie do siebie 15km, więc możecie np. spotykać się w połowie drogi jadąc rowerami. Wysiłek fizyczny to nie tylko mile spędzony wspólnie czas, ale także relaks i dotlenienie organizmu. Warto także zapytać dziewczynę, jak ona widzi Twoją pomoc i czego konkretnie od Ciebie oczekuje. Wtedy dowiesz się, jakiej pomocy ona chce od Ciebie i co jeszcze możesz dla niej zrobić. Teraz robisz już bardzo wiele, jesteś dla niej wsparciem i starasz się ją zrozumieć. Możesz jej również podać nr telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży (116 111), gdzie będzie mogła porozmawiać ze specjalistą na temat swoich problemów. Jeśli jednak jej sytuacja będzie się pogarszać warto zaproponować jej rozmowę z rodzicami na ten temat. Ona jest niepełnoletnia, dlatego do wizyty u specjalisty niezbędna będzie zgoda rodziców. Warto także, żebyś uświadomił ją, że leki uspokajające nie rozwiązują problemu, a stosowane bez konsultacji z lekarzem mogą wpływać negatywnie na jej stan psychiczny i fizyczny.

Pozdrawiam