Moja dziewczyna ma depresję, co robić?

Witam! Moja dziewczyna ma 20 lat i cierpi na depresję. Z rozmowy z nią wynika, że jest ona spowodowana jej ostatnim dwuletnim związkiem, w którym była narażona na częste nerwy i cierpienia. Warto chyba też dodać, że była też w przeszłości bita przez swojego ojczyma. Czasem, gdy z nią rozmawiam po prostu wybucha i nie da się z nią dojść do porozumienia. Z tego co wiem ma też nadciśnienie i bierze na to podobno, bardzo mocne leki, przepisane przez lekarza. Gdy jest na coś bardzo zdenerwowana towarzyszą jej krwotoki z nosa. Była już u 4 lekarzy, ale każdy z nich przepisał jej leki psychotropowe, bez których, jak twierdzi, nie mogła po jakimś czasie żyć. Nie bierze już tych leków, ponieważ uważa, że będą one po prostu nieodłącznym elementem jej życia. Często również miała myśli samobójcze. Bardzo ją wspieram w każdej sytuacji, ale czasem naprawdę nie wiem co mam robić. Czy są jakieś alternatywne sposoby leczenia tej choroby, bez użycia leków psychotropowych? Mam zamiar iść z nią do lekarza, ale ona nie chce, bo ma studia i uważa, że one są ważniejsze niż jej zdrowie. Co mam zrobić w tej sytuacji, jak ją przekonać na wizytę u lekarza? Odmawia tych wizyt głównie z tego powodu, że każdy lekarz przepisuje jej leki psychotropowe. Bardzo chcę jej pomóc, ale czasem naprawdę nie wiem jak. Proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję za pomoc.

ponad rok temu

Witam!

Godna pochwały jest Twoja postawa wobec dziewczyny i chęć niesienia jej pomocy. Bardzo ważne jest, abyś teraz był wsparciem dla niej, aby miała poczucie bezpieczeństwa, że mimo dolegliwości będziesz przy niej.
Zrozumiałe są jej obawy co do zażywania leków psychotropowych, jednak jeżeli będzie sama je sobie dawkować i przerywać leczenie według własnego uznania to leczenie farmakologiczne rzeczywiście nie będzie miało sensu. Proponowałabym, abyście wspólnie udali się do lekarza psychiatry i aby, przed ewentualnym leczenie farmakologicznym, partnerka powiedziała czego się obawia. Lekarz powinien wiedzieć jakie leki wcześniej zażywała oraz jak długo. Proszę pamiętać, że aby terapia przyniosła efekt, leki muszą być zażywane minimum 6 tygodni.
Oprócz farmakoterapii warto, aby partnerka zdecydowała się na rozpoczęcie psychoterapii. To właśnie podczas niej będzie mogła przepracować doświadczenia z dzieciństwa, a także zastanowić się jak poprawić swoje funkcjonowanie. Ucieczka w naukę nie jest rozwiązaniem, ponieważ jak sami zauważacie przychodzą momenty, w których napięcie musi znaleźć ujście i dzieje się to podczas jej niekontrolowanych wybuchów emocji. Warto, aby okres zażywania leków połączony był z psychoterapią.
Pozdrawiam