Moja dziewczyna nie radzi sobie z rozwodem rodziców

Witam. Mój problem polega na tym, że nie do końca wiem jak mam pomóc mojej dziewczynie. Jej ojciec jest Alkoholikiem przez to doszło niedawno do rozwodu z mojego punktu widzenia trochę go to ostudziło bo zaczął się leczyć, lecz moja dziewczyna widzę ciągle to przeżywa, nie daje sobie rady psychicznie przez co nie potrafi się (wyluzować) cieszyć życiem, staram się temu jakoś zaradzić pocieszać ją ale nic to nie daje, powoli zaczyna mnie to męczyć. Proszę o jakąś radę co mam dalej robić?
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Nic dziwnego, że Pana dziewczyna jest smutna, przygnębiona, osowiała i brakuje jej radości, skoro niedawno przeżyła rozwód rodziców. Przez tyle lat była przyzwyczajona do status quo – ojciec pił, matka i ona znosiły upokorzenia. Niby sytuacja niewygodna, bo ojciec-alkoholik to trauma, ale przez tyle lat Pana dziewczyna była w jakimś sensie do tego przyzwyczajona. Teraz schemat się zmienił. Rodzice się rozstali, ojciec podjął terapię, rodzina się rozpadła. Pana dziewczyna najprawdopodobniej nie radzi sobie emocjonalnie z tyloma zmianami. Poza tym, niewykluczone, że cierpi na syndrom DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików), czyli przejawia ambiwalentne uczucia wobec rodziców. Z jednej strony ich kocha, a z drugiej nienawidzi ojca, który pił, a także może mieć żal do matki, że zbyt późno zwlekała z rozwodem, że wcześniej nic nie zrobiła, by zmobilizować ojca do leczenia itp. Zdaję sobie sprawę, że czuje się Pan niezręcznie, gdyż nie wie, jak ma pocieszyć swoją dziewczynę, jak jej pomóc. Proszę z nią rozmawiać, starać się ją zabierać do ludzi, by nie zamykała się w sobie ze swoimi problemami. Radziłabym też, by zachęcił ją Pan do podjęcia psychoterapii, np. w kierunku DDA. Takie spotkania pozwoliłyby jej lepiej poznać, zrozumieć i zaakceptować emocje, jakich doświadcza.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!