Moja dziewczyna rozmawia ze mną przez sen - czy ta przypadłość może być groźna?

Jestem w związku z dziewczyną w wieku 18 lat. Sytuacja z rozmawianiem przez sen zaczęła się od rozmów przez telefon. Podczas rozmowy zdarzało jej się zasnąć i nadal prowadzić normalną rozmowę. Spała na pewno, co potwierdziły moje późniejsze obserwacje. Później w czasie snu w jednym łóżku, nawet tuż po zaśnięciu, można było prowadzić z nią normalną rozmowę.

Oto cechy jej rozmawiania przez sen:

- sensowność, mówiła z sensem o wydarzeniach, które się zdarzyły, o swoich przemyśleniach, które pozostawały takie same jak gdyby ją zapytać, gdy nie spała, ogólnie była tą samą osobą i tak samo się zachowywała i mówiła,

- jeśli chodzi o samo mówienie, to mówiła: wolniej, bardziej jednolicie, bez większej zmiany tonacji, dominują krótsze wypowiedzi czy nawet pojedyncze słowa,

- po przebudzeniu nie pamiętała zupełnie nic z rozmowy,

- częstość takiej rozmowy zależy od tego, kiedy się widzimy, myślę, że gdyby to było codziennie, to codziennie mógłbym prowadzić z nią takie rozmowy,

- podatność na perswazję jest zdecydowanie większa niż normalnie,

- ma cały czas zamknięte oczy, nie jest w stanie ich otworzyć, gdy nawet się ją o to prosi, twierdzi, że ma otworzone,

- w czasie rozmowy w trakcie spania zaprzecza temu, że śpi.

Czy ta przypadłość jest groźna? Co może być jej powodem? Jest wyleczalna? Jakie inne przypadłości mogą być z nią powiązane?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Mówienie przez sen należy do parasomnii, czyli pewnej grupy objawów związanych z częściowym wybudzaniem.

Mówienie przez sen występuje u ok. 50% dzieci (jest związane z dojrzewaniem mózgu i wzorca snu) i ustępuje po okresie pokwitania.

Parasomnie występujące rzadko nie wymagają rozszerzonej diagnostyki ani leczenia, chyba że pojawiają się po raz pierwszy w wieku dorosłym - wówczas wskazana jest diagnostyka w Poradni Leczenia Zaburzeń Snu.

Wystąpieniu parasomnii może sprzyjać stres, stany wyczerpania fizycznego i psychicznego, infekcje przebiegające z gorączką.

Pana opis może natomiast wskazywać, że dziewczyna może mieć specyficzny wzorzec snu, pozwalający na częściowe utrzymywanie aktywności niektórych ośrodków. W podobny sposób mogą spać np. matki noworodków, reagujące na najdrobniejszy ruch dziecka.

Z pozdrowieniami