Moja klientka była molestowana - czy zgłosić ten fakt policji?

Jestem jeszcze mało doświadczonym psychologiem. W ostatnich dniach trafiła do mnie matka z 17-letnią córką, która doświadczyła molestowania seksualnego przez swojego ojca. Rodzice są rozwiedzeni, dziewczyna przebywała u ojca m.in. w okresie ferii, ale już wcześniej dochodziło do sytuacji, gdy ojciec odwiedzał ją nagi w pokoju w nocy i skłaniał do kontaktu. Jestem umówiona na kolejną wizytę, jednak myślę, jak powinnam postąpić od strony prawnej. Czy obowiązek zgłoszenia przestępstwa spoczywa na matce, która jest pełnoprawnym opiekunem, i to jej córka opowiedziała o zaistniałych wydarzeniach. Będę ją do tego namawiać. Jeśli nie podejmą takich działań, to jak powinnam się zachować, mając przede wszystkim na celu stan psychiczny klientki, i nie zaniedbać obowiązku prawnego, wynikającego z powinności zgłoszenia przestępstwa. Pozdrawiam i proszę o pomoc.

ponad rok temu

Witam,
obowiązek zgłoszenia o przestępstwie ciąży na każdym, kto ma o nim wiedzę.
Tak więc niezależnie od tego, czy matka zgłosi sprawę na policję, czy nie, Ty również możesz takie doniesienie złożyć.
Zwłaszcza jeżeli matka dotąd tego nie uczyniła...
Pamiętaj, że Ty tylko zgłaszasz policji o sytuacji, to nie na Tobie ciąży obowiązek dowiedzenia tego, czy molestowanie rzeczywiście nastąpiło.

Pozdrawiam
Magdalena Boniuk