Moja koleżanka ma problem z mamą - alkoholiczką.

Cześć, moja koleżanka, ma problem z mamą, która jest alkoholiczką. Pije już od 14 lat. Ona rozmawiała już z jej mamą wiele razy, ale to nie pomaga, ona wybucha krzykiem i ją olewa. Alkoholizm to taka właśnie choroba, że jest się bardziej agresywnym itp. Chcę jej bardzo pomóc, ponieważ jak się pije to wyżera wątrobę, może mieć raka wątroby, może umrzeć, a nie chciałabym żeby ją coś takiego przytrafiło. Jej tata też rozmawiał z jej mamą, ale to nic nie daje, nie słucha ich. Ma taką wymówkę, że po prostu pije, bo lubi, lecz wiemy, że to tylko wymówka. Gdy moja koleżanka chce się z nią porozumieć, porozmawiać, ona jej nie słucha. Jak chce powiedzieć swoje zdanie, mówi do niej coś typu 'nie tym tonem' , 'nie będziemy tak rozmawiały' itp., chodź ona wcale tonu nie zmienia, tylko chce powiedzieć co ona sądzi. Martwię się o nią, koleżanka traci już nadzieje, że pomoże mamie, że z tego wyjdzie, bo trwa to już tyle lat. Ja wiem, że z tą chorobą nie można zwlekać, bo prędzej czy później się zachoruje na raka, bądź umrze, zazwyczaj jest to prędzej. Proszę, o jak najszybszą pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam,

Osoby uzależnione często nie chcą się leczyć. Uważają, że nadal mają kontrole nad piciem, bagatelizują problem. Często gotowość do rozpoczęcia terapii pojawia się dopiero, gdy pojawiają się skutki picia: rozpad rodziny, utrata pracy lub zdrowia. W problem uwikłane zostają osoby z najbliższego otoczenia: dzieci, rodzice, małżonkowie.

Myślę, że w tej sytuacji możesz zachęcić koleżankę i jej ojca do wizyty w najbliższej poradni leczenia uzależnień. W takiej poradni udzielana jet fachowa pomoc i wsparcie dla osób uzależnionych i ich rodzin. Tata Twojej koleżanki może się tam dowiedzieć, jakie ma prawne możliwości zobowiązania swojej żony do leczenia.

Ze swojej strony możesz wspierać przyjaciółkę w trudnej sytuacji. Dzieci alkoholików często zmagają się z poczuciem beznadziei, braku bezpieczeństwa , wstydem. Twoja przyjaźń i otucha może być dla niej szczególnie ważna, a świadomość, że ma osobę, której może się zwierzyć, na której może polegać- nieoceniona.

Z pozdrowieniami