Jakie są rokowania w nowotworze jelita grubego?

Moja mama ma 54 lata. W ostatnim czasie został u niej wykryty guz jelita grubego (objawiało się to krwawieniem przy oddawaniu kału). Zostało zrobione badanie histopatologiczne (wycinek z guza jelita grubego): Rozpoznanie kliniczne - Tu recti, polypus recti. Wynik badania histopatologicznego: Adenocarcinoma G2 recti. Proszę o informację czy to nowotwór złośliwy, z czym się to wiąże (chemioterapia, usuwanie części lub całego jelita?), czy można to wyleczyć bezoperacyjnie, jak bardzo może to wpłynąć na dalszą długość życia u kobiety w tym wieku? Jakie są szanse, aby uniknąć najgorszego? Pozdrawiam

KOBIETA, 54 LAT ponad rok temu

Skuteczność terapii celowanych

Terapie celowane wykorzystywane są do leczenia raka piersi. Czy rzeczywiście są one skuteczne? Kto może z nich korzystać? Na ten temat wypowiada się dr Joanna Jagiełło-Gruszfeld.

Witam! Adenocarcinoma G2 recti - Rak gruczołowy odbytnicy o pośrednim stopniu złośliwości G2. Każdy rak jest nowotworem złośliwym, w tym przypadku jest to nowotwór złośliwy wywodzący się nabłonka gruczołowego jelita grubego. Aby mówić o możliwościach terapeutycznych oprócz badania histo-patologicznego konieczne jest dokładnego określenie stopnia zaawansowania klinicznego nowotworu (skala TNM, Dukesa). W celu oceny tego parametru konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej brzucha z kontrastem. Po ocenie stadium zaawansowania klinicznego oraz uwzględnieniu stopnia złośliwości i innych czynników rokowniczych można kwalifikować chorego do odpowiedniego leczenia. W przypadkach mało zaawansowanych dąży się do całkowitego usunięcia tkanki nowotworowej poprzez operację. Jeśli nowotwór jest dość zaawansowany i występują niekorzystne czynniki rokownicze to pacjent dodatkowo może być kwalifikowany do chemioterapii i/lub radioterapii pooperacyjnej. W przypadkach bardzo zaawansowanych stosuje się leczenie paliatywne (przywrócenie drożności przewodu pokarmowego, łagodzenie dolegliwości). W związku z tym, aby powiedzieć coś więcej o rokowaniu i planowanym leczeniu konieczny jest całościowy obraz kliniczny. Proponuję porozmawiać z lekarzem prowadzącym, na pewno odpowie na wszystkie nurtujące pytania. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty