Jakie są rokowania w nowotworze jelita grubego?

Moja mama ma 54 lata. W ostatnim czasie został u niej wykryty guz jelita grubego (objawiało się to krwawieniem przy oddawaniu kału). Zostało zrobione badanie histopatologiczne (wycinek z guza jelita grubego): Rozpoznanie kliniczne - Tu recti, polypus recti. Wynik badania histopatologicznego: Adenocarcinoma G2 recti. Proszę o informację czy to nowotwór złośliwy, z czym się to wiąże (chemioterapia, usuwanie części lub całego jelita?), czy można to wyleczyć bezoperacyjnie, jak bardzo może to wpłynąć na dalszą długość życia u kobiety w tym wieku? Jakie są szanse, aby uniknąć najgorszego? Pozdrawiam

Witam! Adenocarcinoma G2 recti - Rak gruczołowy odbytnicy o pośrednim stopniu złośliwości G2. Każdy rak jest nowotworem złośliwym, w tym przypadku jest to nowotwór złośliwy wywodzący się nabłonka gruczołowego jelita grubego. Aby mówić o możliwościach terapeutycznych oprócz badania histo-patologicznego konieczne jest dokładnego określenie stopnia zaawansowania klinicznego nowotworu (skala TNM, Dukesa). W celu oceny tego parametru konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej brzucha z kontrastem. Po ocenie stadium zaawansowania klinicznego oraz uwzględnieniu stopnia złośliwości i innych czynników rokowniczych można kwalifikować chorego do odpowiedniego leczenia. W przypadkach mało zaawansowanych dąży się do całkowitego usunięcia tkanki nowotworowej poprzez operację. Jeśli nowotwór jest dość zaawansowany i występują niekorzystne czynniki rokownicze to pacjent dodatkowo może być kwalifikowany do chemioterapii i/lub radioterapii pooperacyjnej. W przypadkach bardzo zaawansowanych stosuje się leczenie paliatywne (przywrócenie drożności przewodu pokarmowego, łagodzenie dolegliwości). W związku z tym, aby powiedzieć coś więcej o rokowaniu i planowanym leczeniu konieczny jest całościowy obraz kliniczny. Proponuję porozmawiać z lekarzem prowadzącym, na pewno odpowie na wszystkie nurtujące pytania. Pozdrawiam serdecznie!