Moja mama nie kontroluje swojego zachowania - jak powinnam zareagować?

Witam. Piszę, bo nie wiem, co robić, proszę o pomoc. Chodzi tu o moich rodziców, a w szczególności o moją mamę. Ma ona 59 lat i od pewnego czasu nie kontroluje tego, co robi. Objawia się to tym, że posądza mojego tatę/jej męża, że zdradził ją przed 20 laty, że jak był na wyjeździe zagranicznym, to też ją zdradzał, wyciąga na światło dzienne rzeczy, które wydarzyły się prawie 40 lat temu. Zabiera się z domu i idzie, nie mówiąc gdzie (czasami mówi, że idzie i już nie przyjdzie). Tato zamyka drzwi na klucz, bo się boi, że pójdzie i nie będzie wiedział, gdzie jej szukać, ale to nie wszystko. Ona po prostu nie panuje nad tym, co mówi i co robi. Od pewnego czasu, czyli od 3 miesięcy, rzuca się na tatę i go bije, najgorzej jest w nocy. Ona nie śpi, tylko non stop wypomina tacie, że ją zdradził, a od miesiąca dochodzi do tego, że podczas snu bije mojego tatę. Ja sama nie wiem, co mam robić. Mieszkam w innym kraju, a jedyny kontakt, jaki z nimi mam, to kontakt telefoniczny. Byłam na święta w domu i prosiłam, żeby mama ze mną poszła do lekarza, lecz ona nie chce. Twierdzi, że chcemy z niej zrobić wariatkę. W dodatku ma ona wysokie bardzo ciśnienie, na które też nie bierze żadnych lekarstw, tylko pije ziółka. Boje się, że zrobi krzywdę tacie, a potem może i sobie i dojdzie do nieszczęścia. Muszę dodać, że nie utrzymują z nikim kontaktu - z rodziną czy sąsiadami. Są jakby odizolowani od świata. Proszę, pomóżcie mi. Co mam robić? Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Zachowanie Pani mamy jest bardzo niepokojące i może być wynikiem rozwoju zaburzeń psychicznych. Konsultacja z lekarzem psychiatrą jest niezbędna, by móc poznać przyczynę takiego stanu mamy. Jeśli mama nie chce sama pójść na taką wizytę, to niestety zmusić się jej do tego nie da. Jednak kiedy jest sprawcą przemocy i zagraża tacie, może Pani tę sprawę zgłosić na policję. W trakcie ataku mamy na ojca warto wezwać policję z prośbą o przyjazd karetki pogotowia. Wtedy Pani mama zostanie poddana konsultacji medycznej. O tej sprawie może Pani porozmawiać z tatą. Warto, żeby on również skorzystał z pomocy. Jego bierność też jest niepokojąca. Dlatego warto zachęcić tatę do kontaktu z psychologiem lub do korzystania z pomocy telefonu zaufania, gdzie będzie mógł uzyskać nie tylko wsparcie, ale także bardziej szczegółowe informacje, co może w sprawie mamy zrobić. Polecam telefon dla osób w kryzysie emocjonalnym 116 123 (bezpłatny, działa codziennie w godz. 14-22).

Pozdrawiam