Moja masa ciała wynosi 64 kg, a wzrost 160 cm. Ile mam nadwagi i jak mogę ją zgubić?

Mam 12 lat (16 października będę miała 13), moja masa ciała wynosi 64 kg, a wzrost 160 cm, jestem dziewczyną.

Witam serdecznie,

Twoje BMI wynosi 25 i odpowiada wartości 97 centyla, od którego rozpoznaje się otyłość. Porozmawiaj z rodzicami i udaj się na konsultację do lekarza lub dietetyka. Powinnaś zbadać przyczynę nadmiernych kilogramów. Jeśli jest nią zbyt mała aktywność fizyczna i nieprawidłowy sposób odżywiania, będziesz musiała zmienić swoje nawyki, o których jednak nic nie piszesz.

W Twoim wieku nie wolno odchudzać się drastycznymi dietami, a utrata kilogramów nie może być szybka. Powinnaś na stałe wprowadzić zmiany do swojego stylu życia. Połączenie zdrowej diety ze zwiększoną dawką ruchu będzie najlepszym rozwiązaniem.

Zachęcam do codziennej gimnastyki oraz zapoznania się z piramidą żywienia: http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki Najważniejsze, to aby jeść regularne posiłki 4-5 razy dziennie oraz unikać produktów wysokokalorycznych: słodyczy, fast foodów, tłustych potraw itp.

Tutaj znajdziesz przykładowe jadłospisy: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka

Pozdrawiam