Wskazania do hospitalizacji psychiatrycznej

Moja narzeczona ma rozpoznane zaburzenia osobowości anankastyczne, chociaż wstępna diagnoza ok. 1,5 roku to była depresja poporodowa. Parę dni temu dokonała próby samobójczej w postaci połknięcia pokaźnej ilość leku Tramal. Wezwałem pogotowie, zrobili na miejscu płukanie żołądka i na tym się skończyło. Na następny dzień pojechałem z nią na izbę przyjęć szpitala psychiatrycznego (po wcześniejszej rozmowie tel. z jej lekarzem prowadzącym). Na miejscu pani doktor uznała, że narzeczona nie jest w ogóle chora i nie widzi potrzeby hospitalizacji. Jakie są kryteria do przyjęcia na oddział w takiej sytuacji?

Witam! Wskazaniem do hospitalizacji jest zazwyczaj zagrożenie dla zdrowia i życia swojego oraz innych osób, ale także znaczne pogorszenie stanu psychicznego, bądź też skierowanie z poradni psychiatrycznej. W opisanej sytuacji trudno powiedzieć, czy istnieją bezpośrednie wskazania do hospitalizacji. Decydujące zawsze jest badanie psychiatryczne. Prawdopodobnie po przeprowadzeniu takiego badania, lekarz psychiatra stwierdził, że nie widzi wskazań do hospitalizacji. W związku z tym warto zgłosić się do psychiatry ambulatoryjnie, w celu dokładnego badania psychiatrycznego oraz ewentualnej modyfikacji leczenia. Pozdrawiam serdecznie!

Dzień Dobry Panu,

Z Pana opisu wnioskuję, że po wstępnej konsultacji lekarki dyżurującej, uznała, że nie ma wskazań do hospitalizacji psychiatrycznej Pana Narzeczonej.

Myślę, że celowa byłaby kontrolna konsultacja i ewentualna opieka medyczna w Poradni zdrowia psychicznego.

Życzę Panu wszystkiego dobrego,
irena.mielnik.madej@gmail.com