Moja partnerka ma borderline. Jak stworzyć z nią szczęśliwy związek?

Od początku zaistniało między nami coś niezwykłego. Miał być związek do końca życia (jesteśmy w wieku ok. 40 lat). Jednak wszystko zaczęło się sypać. Nie jestem psychologiem, ale po długich poszukiwaniach wyjaśnienia, dochodzę do wniosku, że moja partnerka może mieć zaburzenie borderline. Bardzo ją kocham, ale jej zachowanie, ucieczki, agresja to bardzo trudne wyzwanie. Jak postępować z taką osobą będąc z nią w związku? Dziękuję za odpowiedź. Sat

Witam!

Zaburzenia osobowości powinien zdiagnozować lekarz psychiatra lub psycholog. Należałoby wtedy podjąć zalecone przez specjalistę działania terapeutyczne.

Leczenie zaburzeń osobowości jest procesem długotrwałym i wymagającym zaangażowania ze strony osoby zaburzonej. Warto, żeby Pana partnerka spotkała się ze specjalistą i uzyskała konkretną diagnozę.

Życie z osobą z zaburzeniami typu borderline jest bardzo trudne. Osoba taka jest chwiejna emocjonalnie, uczucia rodzą się bardzo szybko, są intensywne, ale równie szybko gasną. Tworzenie związku z taką osobą wymaga wiele cierpliwości i samozaparcia. Bardzo trudno będzie wpłynąć na jej postępowanie i postarać się ją ustabilizować. Należy także nastawić się na częste ataki silnych emocji oraz zachowania autoagresywne. Dlatego proszę skonsultować partnerkę ze specjalistą zanim zacznie Pan planować dalszą przyszłość.

Na jej zachowanie może wpłynąć regularna psychoterapia, która pozwoli zmienić jej osobowość, ale, tak jak wspomniałam, jest to proces długotrwały. Musi się Pan przygotować na długą terapię i stopniową poprawę, jeśli oczywiście partnerka zechce poddać się psychoterapii.

Pozdrawiam