Moja wnuczka odsunęła się od nas - co się z nią dzieje?

Niepokoi mnie moja 12-letnia wnuczka, jest zamknięta w sobie, smutna, zaczyna unikać ludzi dorosłych - mówi, że się wstydzi. Ma wybuchy gniewu, na dotyk cała sztywnieje, ma to od małego dziecka, ale teraz to się nasiliło. O każdy drobiazg pyta się matki, a często na jej polecenie reaguje wybuchem gniewu. Miała dobry kontakt z dziadkami, a teraz od nas też się odsunęła, choć staramy się ją wspierać i zabierać na wycieczki. Chętnie przychodziła do nas, a teraz nie chce. Sytuacja w domu nie jest dobra, tam brak ciepła. Synowa jest osobą apodyktyczną, skąpą i leniwą, syn jest nerwowym, zapracowanym człowiekiem. Wnuczka przez 10 lat była jedynaczką, a teraz ma 2-letnią siostrę. Synowa i syn nie potrafią okazywać sobie uczuć. Wnuczka ma 2 koleżanki i nie ma kłopotów z nauką.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Problemy dziecka zazwyczaj są problemami całej rodziny. Pisze Pani, że wnuczka jest wycofana, zagubiona, reaguje agresją lub unikaniem na trudne sytuacje. Może to być związane z zaobserwowanymi u rodziców wzorcami zachowania. Dzieci od najmłodszych lat za wzór do naśladowania biorą swoich rodziców, ponieważ to oni są dzieciom najbliżsi. Zaburzona relacja między rodzicami i niewystarczająca ilość uczuć mogą powodować u wnuczki narastanie trudności. Warto z nią na ten temat porozmawiać. Także rozmowa z jej rodzicami byłaby wskazana. Pani jest osobą z zewnątrz i może zauważyć pewne sprawy, których rodzice mogą nie widzieć na co dzień. Rozmowa na temat problemów ich córki może uświadomić im powagę sytuacji i wpłynąć na zmianę postępowania, a tym samym pomóc Pani wnuczce zmienić także jej nastawienie i zachowanie.

Pozdrawiam