Moje 4-miesięczne dziecko nie chce spać w dzień

Witam serdecznie!

Mój 4-miesięczny syn nie chce spać w dzień (szczerze powiedziawszy jest tak odkąd mały się urodził), przy każdej próbie uśpienia, gdy już widzę, że jest marudny i chce mu się spać, jest walka - krzyk, płacz, po czym usypia na 5-10 minut. W ciągu dnia przesypia może 1 h. Gdy jest niewyspany, jest strasznie marudny i płaczliwy, śpi jedynie na spacerze, ale wiadomo, czasem pogoda nie pozwala na to, by wyjść na dwór. Jak mogę pomóc synkowi, aby się tak nie męczył?

Drugim moim problemem jest to, że synek ma bardzo suchą skórę, wręcz szorstką - jak mogę temu zaradzić?

Proszę o pomoc, z góry dziękuję.

Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

W pierwszej kolejności należy dbać, aby Pani dziecko w ciągu dnia dużo się ruszało (leżało na brzuszku i obracało się na boczki), by miało urozmaicone bodźce - spacery, zabawy. Warto również się skonsultować z pediatrą, by wykluczyć, czy na przykład nie ma kolki po jedzeniu, która przeszkadza w spaniu.

Co więcej - długość snu jest sprawą bardzo indywidualną. Jeśli Pani dziecko budzi się w świetnej formie po półgodzinnej lub piętnastominutowej drzemce, to znaczy, że tyle snu mu wystarczy. Aby się upewnić, że maluszek obudził się na dobre, nie wchodź do pokoju, kiedy tylko go usłyszysz - być może przebudził się na moment i zaraz znów zaśnie.

Warto również wprowadzić codzienne rytuały - w miarę stały grafik zajęć.

Jeżeli chodzi o suchą skórę - warto by obejrzał ją pediatra pod kątem chorób alergicznych, które często się tak objawiają, a ponadto należy używać olejków i balsamów, których jest bardzo dużo dostępnych na rynku.

Serdecznie pozdrawiam!