Moje dziecko ma problemy ze snem

Dzień dobry.

Jestem 24-letnią mamą 10-miesięcznego Olivera, mieszkamy w Anglii, to moje pierwsze dziecko i naprawdę nie wiem, jak mam sobie z tym problemem poradzić. Oliver nie jest nadpobudliwy, ale zauważyłam, że niepokojąco się denerwuje, kiedy np. odsunę go od telewizora. My z mężem często się kłócimy i wtedy on po swojemu również krzyczy, może ma to również wpływ na jego sen? Ale takie sytuacje nie zdarzają się codziennie, a on budzi mi sie w nocy od 5 czasem nawet do 8 razy, wtedy daję mu kaszkę, wprowadzilam mu normalne posiłki: śniadanko, obiadek, podwieczorek i kolacja na krótko przed snem ok. 21.00. Pierwszy raz budzi się ok. północy i podaję mu kaszę, później to tylko herbatkę albo wodę z buteleczki... Nie wiem, co mam robić, to moje pierwsze dziecko. Kocham je ponad życie, czasem jest mi go żal, bo widzę, jaki jest zmęczony, w ciągu dnia ziewa, jest marudny, wtedy staram się położyć go do łóżeczka, pogłaskać po główce, pośpiewać, wyciszyć, ale płaczę i się denerwuję.

Byłam z nim już nawet u lekarza pediatry tu w Anglii, ale przepisał mi jakiś syrop i powiedział, żebym podawała jedną łyżeczkę bezpośrednio przed snem, ale nic... Jutro minie tydzień, a ja wciąż podaję syrop i nadal nie ma efektów. Jestem zmęczona... w ciągu dnia nie mogę się nawet na chwilkę z nim położyć, bo jak tylko uda mi się zamknąć oczy, on już się budzi <śpi ok.="" 2="" godz.="" dwa="" razy="" dziennie=""> niepokoję się i błagam o pomoc... Marzę o jednej długiej nocy bez pobudki... dla nas obojga...

KOBIETA ponad rok temu

Każde dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Buduje je, między innymi, na podstawie obserwacji relacji, jakie funkcjonują między rodzicami. Jeśli rodzice się wzajemnie szanują i darzą uczuciem, dziecko wzrasta w poczuciu stabilności i bezpieczeństwa. Jednak, jeśli widzi, że rodzice się kłócą i wzajemnie obrażąją, u dziecka rośnie poczucie ogromnego lęku i osamotnienia.

Namawiałabym Panią, aby starała się Pani chronić synka przed jakimikolwiek kłótniami, czy nerwowymi sytuacjami. Jeśli nie da się uniknąć kłótni, zawsze lepiej jest wyjść do innego pomieszczenia.

W ciągu najbliższych tygodni, proszę zwrócić szczególną uwagę na regularność, czyli stałe pory karmienia, zabawy, odpoczynku. Uspokajająco działa także duża dawka świeżego powietrza i dłuższa kąpiel przed spaniem. Może Pani również spróbować delikatnie pomasować synka przed snem. Masaż ma działanie relaksujące. Położna powinna udzielić Pani instruktarzu.

Jeśli w ciągu tygodnia stan synka nie ulegnie poprawie, radziłabym zgłosić się do lekarza.