Moje dziecko nie chce spać w dzień - jak mu pomóc?

Dzień dobry, moja córka ma skończone 6 miesięcy i nie chce spać w dzień. Drzemka przedpołudniowa trwa pół godziny, a następnie po godzinie-dwóch córka zaczyna marudzić, ziewa, trze oczy - widać, że jest zmęczona. Gdy położę ją spać, znów zasypia na pół godziny. Kilka razy próbowałam ją przetrzymać, do 3-4 godzin, ale robi się tylko bardziej marudna, a zasypia i tak na pół godziny. Śpi 2-3 razy dziennie po pół godziny, czasami uda jej się zasnąć na godzinę, najczęściej na spacerze. Dziąsła ma spuchnięte, często wkłada ręce do buzi i płacze. Smarujemy dziąsła żelem, czasami podajemy paracetamol, ale to ją uspokaja tylko na chwilę. W nocy też budzi się kilka razy, najczęściej z płaczem. Zasypia ok. 20.00 i budzi sie ok. 6 rano, czasami po karmieniu jeszcze potrafi zasnąć na godzinkę-półtorej, czasami już nie chce spać, wtedy ok. 8 rano już zaczyna ziewać i marudzić. Nic jej nie interesuje, to już trwa kilka długich tygodni, a zębów na razie nie widać, jak mogę jej pomóc??? Dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam,

Dobrze skontaktować sie z pediatrą, czy zachowanie maluszka może być spowodowane rośnięciem ząbków. Maluszek najwidoczniej źle znosi pojawienie się ząbków i przejawia małą potrzebę snu w ciągu dnia. Długo śpi w nocy i być może "nadrabia" krótkie drzemki w ciągu dnia. Zachęcam do obserwowania dziecka w ciągu dnia, aby dowiedzieć się jaki bodziec wywołuje u maluszka większą relaksację, uspokojenie się, co będzie można zastosować np. przy usypianiu dziecka. Są dzieci, które szybko zasypiają np. przy włączonym odkurzaczu, suszarce, telewizorze - jest to związane ze wspomnieniami dźwiękowymi z okresu płodowego.

Pozdrawiam