Moje dziecko od urodzenia ma problem z żelazem - dlaczego?

Witam. Mam 5-letnią córkę Kaję i od malucha ma problem z żelazem. Podaję jej ostatnie wyniki badań: WBC-5,2,LYM-46,3, MID-9.4, GRA-44,3, RBC-5,06, HGB-12,6,HCT-38,4,MCV-76, MCH-24,9, MCHC-32,8, RDW-15, PLT-275, MPV-9,2, a poziom żelaza 38,4. Błagam powiedzcie mi, co może być, bo pediatra zaleca tylko podawanie żelaza, a według mnie coś jest nie tak. Czego mam szukać i jakie zrobić jej badania? Czekam na odpowiedź, pomóżcie. Pozdrawiam, Ania

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Niedobór żelaza to bardzo częsty problem występujący u dzieci. Większość tych niedoborów dość łatwo koryguje się za pomocą suplementacji żelaza. Gdy jednak nie rozwiązuje to problemu należy pomyśleć o konkretnej diecie lub wizycie u hematologa.

W ramach właściwego odżywiania należy jeść m.in. wątrobę cielęcą lub wołową, śliwki, suszone morele, orzechy, nasiona dyni i słonecznika, rodzynki, kiełki pszenicy, razowy chleb. Jeśli jednocześnie jada się produkty roślinne ze zwierzęcymi, przyswajalność żelaza wzrasta prawie trzykrotnie.