Moje piersi są różnej wielkości i czuję kłucie - czy to coś poważnego?

Mam rocznikowo 14 lat. Moja lewa pierś różni się nieco od prawej wielkością. Czasami odczuwam lekkie ukłucia w lewej stronie piersi. Boję się, ale moja mama mówi, że wielkość piersi jest normalna, ponieważ piersi powinny rozwijać się nawet do 16. roku życia (połowy 16.), a moje ukłucia tłumaczy tym, że czasami są tak zwane nerwobóle. Miałam kiedyś taką sytuację, że kiedy bardzo się zdenerwowałam, kłuło mnie w sercu i nawet bałam się ruszać, bo myślałam, że mi może coś pęknąć. Mam zamiar iść na prześwietlenie klatki piersiowej w ferie (styczeń lub luty), chcę iść, ale bardzo, ale to bardzo się boję, bo nie wiem czy czegoś mi nie wykryją. Z tego całego stresu nie potrafię spać w nocy, ponieważ sprawdzam np. jak szybko bije moje serce oraz nie robię gwałtownych ruchów, żeby czegoś przypadkiem nie uszkodzić. Proszę o pomoc lub chociaż słowa otuchy.

Z poważaniem, Ashley Cabson.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Asymetria wielkości piersi jest rzeczą fizjologiczną u kobiet, szczególnie w wieku dojrzewania i rozwoju piersi, a ten stan może trwać nawet do 18. roku życia.
Dolegliwości, które zgłaszasz mogą być niewinne i być może nie są związane z sercem. Często są związane z mięśniami ściany klatki piersiowej i przykręgosłupowymi, szczególnie jeśli ból wykazuje korelacje z oddychaniem.
Zdjęcie RTG klatki sierpowej jest "grubym" badaniem, które nie pozwala ocenić dokładnie poszczególnych struktur klatki piersiowej, szczególnie serca, ale warto je wykonywać co kilka lat. W sytuacji podejrzenia objawów ze strony serca warto zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu osłuchania czynności serca przez lekarza i wykonania badania EKG.
Biorąc pod uwagę opisane dolegliwości i wiek, wydaje się, że opisane objawy mogą nie być związane z żadną uchwytną patologią. Nie należy się przejmować tymi objawami i przede wszystkim nie stresować się, gdyż wówczas może dochodzić do nasilenia dolegliwości bólowych.

Redakcja abcZdrowie.pl