Moje wyniki m.in.: OB 71, leukocyty >17 000!

Moje wyniki m.in.: OB 71, leukocyty >17 000. Miałam zawroty głowy, dziwne mdłości, a tak całkiem to jestem słaba, wiecznie zmęczona, a jeszcze mam 6 lat do emerytury. Poszłam do lekarza i zrobiłam badania. Ale mnie prawie nic nie boli. Ząbki mam już sztuczne, więc stan zapalny ząbków nie wchodzi w grę, więc co to?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Przyspieszone OB i leukocytoza mogą wskazywać m.in. na toczący się stan zapalny. Niestety, nie podała Pani całego wyniku morfologii krwi, przez co nie mogę poprawnie zinterpretować Pani przypadku. W zależności od tego, czy leukocytoza jest spowodowana przez zwiększoną ilość granulocytów, czy limfocytów, zależy dalsze postępowanie i możliwe rozpoznanie.

Tak czy inaczej, powinna Pani zgłosić się z wynikami do swojego lekarza rodzinnego/internisty w celu przedsięwzięcia dalszej diagnostyki. Koniecznie trzeba będzie się skonsultować z lekarzem ginekologiem i stomatologiem (pomimo, że ma Pani protezę, to stan zapalny nadal może istnieć w zębodołach). W zależności od tego, jak wyglądają inne wyniki, być może konieczna będzie konsultacja hematologa. Objawy, które Pani prezentuje, są niepokojące i przy podanych wynikach badań nie można ich bagatelizować.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.