Moje wynki - morfologia, cholesterol, enzymy wątrobowe

Witam, mam 26 lat, ostatnio robiłam badania. Proszę o interpretację: rbc - 4,53, hct - 42,6, mcv - 94, rdw - 13,1, hgb - 14,7, mch - 32 pg, mchc - 34,5g/dl, plt - 234 10e3/ul, wbc - 5,7, lym - 1,9, lym% - 34%, mid - 0,3, mid% - 0,5%, gra - 3,5, gra% - 61%, crp - 0,5, glukoza - 98, bilirubina całkowita - 0,5, Aspat - 13, alat - 12, sód - 144, potas - 3,8, magnez - 2,5, żelazo - 79,amylaza surowica - 46, mocz - żółty, klarowny, ciężar właściwy - 1030, glukoza, białko, ciała ketonowe, nabłonki - nieliczne płaskie, krwinki białe - 0-1-2 wpw, krwinki czerwone - pojedyncze, ckpw, lipidogram - cholesterol całkowity - 203, hdl - 42,3, %hdl - 18,3, LDL - 146,3, TRÓJGLICERYDY - 72. DZIĘKUJĘ.
26 LAT ponad rok temu

Witam!

W wynikach Pani badań zwracają uwagę nieprawidłowe wysokie stężenia cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL, jak również zbyt niskie stężenie cholesterolu HDL.

Wysokie wartości LDL (tzw. "złego cholesterolu") zwłaszcza, gdy wartości HDL ("cholesterolu dobrego") są obniżone, sprzyjają rozwojowi miażdżycy, czyli innymi słowy zwiększają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Dlatego konieczne jest podjęcie pewnych kroków celem normalizacji nieprawidłowych wyników. Proszę zadbać o regularny wysiłek fizyczny i odpowiednią dietę: ograniczyć ilość tłuszczów zwierzęcych, produktów smażonych, typu fast food. Unikać trzeba także produktów zawierających duże ilości cukrów prostych, takich jak słodkie napoje, soki, słodycze. W zamian za to zwiększyć należy spożycie tłuszczów roślinnych (oliwa z oliwek), świeżych warzyw i owoców, a także ryb.

Za jakiś czas trzeba będzie oczywiście powtórzyć badania gospodarki tłuszczowej, aby sprawdzić skuteczność podjętych działań.

Zakładając, że wartości Mg i Fe zostały podane w mg/dl są one prawidłowe. Do wyniku oznaczenia amylazy nie mogę się odnieść, gdyż zakres norm jest różny dla różnych laboratoriów (proszę sprawdzić na wydruku badania). Pozostałe wyniki Pani badań nie budzą zastrzeżeń.

Pozdrawiam.