Mokry kaszel i katar a karmienie piersią i szczepienie dziecka

Jestem przeziębiona. Mąż mnie zaraził. Mam mokry kaszel i katar. Za tydz przypada termin szczepień (druga dawka Pentaxim 5 w 1, Rotarix) mojej 12 tyg córki. Karmię tylko piersią. Proszę o pomoc jak postępować aby nie zarazić dziecka. Czy odłożyć w czasie szczepienia? Jak się mam leczyć? Nie wiem jakie leki mogę przyjmować. Sama zajmuje się dzieckiem bo rodzina mieszka bardzo daleko. Dziękuję za pomoc.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Nie mogę zalecić leczenia bez możliwości zbadania, jednak w razie gorączki można zastosować doraźnie paracetamol. Jeżeli objawy choroby będą się nasilać to konieczny jest kontakt z lekarzem. Sam infekcja nie jest przeciwwskazaniem do karmienia dziecka piersią i jego szczepienia. Przy kwalifikacji do szczepienia decydujący jest przede wszystkim stan zdrowia dziecka i jeżeli jest ono zdrowe, to nie ma przeciwwskazań do jego wykonania.