Morfologia - co oznacza podwyższony wskaźnik monocytów?

Witam, jestem mężczyzną, mam 24 lata. W ciągu ostatnich kilku miesięcy miałem kilka razy robioną morfologię i zawsze wychodzi mi %MON w granicach 11-12. Normę mam podaną 4-10. Wszystkie pozostałe wyniki są w normie - skan wyników - http://zapodaj.net/dffe34bf8cfc.jpg.html. Rozmaz: s-58 e-2 l-39 m-1 OB - od 3 do 5 mm. CRP - poniżej 6. Nękają mnie często pojawiające się zawroty głowy i osłabnięcia. Czy ten podwyższony wskaźnik mon na coś wskazuje, czy jest to jakaś błahostka? Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Myślę, że nieznaczne podwyższenie tego parametru przy prawidłowych pozostałych paramerach morfologii krwi nie ma istotnego znaczenia. Najważniejsze, że nie ma Pan anemii, małopłytkowości, leukocytozy lub leukopenii czy podwyższonego OB i CRP, które są wskaźnikami obecności stanu zapalnego.

Natomiast zawroty głowy mogą mieć bardzo różne przyczyny, w tym oprócz przyczyn ogólnych jak anemia, niskie lub wysokie ciśnienie tętnicze krwi czy odwodnienie, mogą wiązać się też z problemami laryngologicznymi lub neurologicznymi, a często także ze skrzywieniem lub zwyrodnieniem kręgosłupa. W celu ustalenia przyczyny zawrotów głowy oprócz wizyty u lekarza rodzinnego, do rozważenia pozostaje konsultacja u neurologa i laryngologa. Zasłabnięcia również mogą wynikać z problemów neurologicznych, ale nie jest to regułą, mogą też wiązać się z problemami kardiologicznymi, jak np. zaburzenia rytmu serca (stąd do rozważenia jest też konsultacja u kardiologa).