Morfologia dziecka - czy wszystko w porządku?

Witam, to są wyniki mojej 8-letniej córki. Czy coś się dzieje? Ponieważ lekarz rodzinny skierował mnie do hematologa, u którego byłam już w 2008 roku i stwierdził, że wszystko OK. Oto wyniki: krwinki białe 3,73, hematokryt 34,20, mcv 77,00, hemoglobina 12,60, mchc 36,80, rdw 14,70, mpv 7,40, neut 27,80, lymph 59,90, OB 6 mm po 1h.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Uwagę zwraca ilość białych krwinek (leukocytów), która jest przy dolnej granicy normy. Wynik ten należy jednak interpretować bardziej pod kątem ilości poszczegolnych rodzajów krwinek białych (granulocytów oraz limfocytów). Jeżeli liczba granulocytów jest mniejsza niż 1,5 G/l - może być to wynkiem wrodzonych zespołów niedoboru odporności i powodować większą podatność na infekcje.

Konieczne byłoby także wykonanie rozmazu ręcznego (nie z automatu).

U córki jest także nieco obniżona wielkość krwinki czerwonej (MCV), co przy prawidłowym jeszcze poziomie hemoglobiny może wskazywać na rozpoczynający się niedobór żelaza, który najlepiej jest wyrównać dietą.

Najlepiej przyswajalne źródło żelaza to czerwone mięso, na drugim miejscu - drób (indyk, kurczak). Dania mięsne warto komponować z warzywami lub sokiem owocowym (np. pomarańczowym - ze zwględu na zawartość witaminy C, która zwiększa wchłanianie żelaza).

Z warzyw - najwięcej żelaza jest w fasoli, soi, zielonej sałacie - aczkolwiek znacznie gorzej przyswajalne niż z mięsa. Inne pokarmy dość bogate w żelazo to: pieczywo ciemnoziarniste, suszone owoce, tłuste ryby (makrela, sardynki), płatki śniadaniowe.

Na koniec pragnę dodać, że wszystkie wyniki badań powinno się interpretować w oparciu u stan kliniczny i dolegliwości pacjenta.

Pozdrawiam serdecznie