Morfologia krwi a prawdopodobieństwo białaczki

Witam, ok.25 września robiłam morfologię (kobieta, 31 lat), nast. wyniki: leukocyty 3,4; erytrocyty 4,0; hemoglobina 12,1;hematokryt 36, MCV 89; MCH 30; MCHC 34; płytki krwi 238; (neutrofile 1,45 tys/ul i 42,5%; limfocyty 1,26 i 37; monocyty 0,57 i 16,7; eozynofile 0,11 i 3,2; bazofile 0,0 i 0,6). Czy mogą one wskazywać na białaczkę? Wspomnę, bo być może to ważne, że miałam nawracające problemy z gardłem i przyjęłam 3 antybiotyki (jeden w czerwcu, jeden w lipcu, jeden w sierpniu).Proszę o odp.

Witam serdecznie. Ocenie wyniki nie wskazują aby chorowała Pani na białaczkę. Z odchyleń od normy można stwierdzić obniżony poziom leukocytów oraz cechy anemii małego stopnia. Warto skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym.

W Pani przypadku mamy do czynienia z leukopenią ( którą rozpoznajemy gdy liczba leukocytów spada poniżej 4000/ul) . Taka leukopenia prawie zawsze jest skutkiem neutropenii czyli niedoboru granulocytów obojętnochłonnych ( w Pani przypadku liczba neutrofilii jest dość niska < 1500/ul ) Istotne jest czy występują u Pani objawy kliniczne leukopenii ( ściślej neutropenii ): gorączka, zapalenie jamy ustnej z powstawaniem aft i owrzodzeń, angina, ropne zmiany skórne, powiększone węzły chłonne szyjne , podżuchwowe- jeżeli tak, to wymaga Pani hospitalizacji w trybie pilnym , profilaktycznej antybiotykoterapii, identyfikacji bakteriologicznej i ustalenia przyczyny leukopenii w trybie przyspieszonym. Jeżeli ww objawy nie występują, wstępna diagnostyka może rozpocząc się w warunkach ambulatoryjnych, z zastrzeżeniem konieczności hospitalizacji w razie wystąpienia gorączki.

Jaka może być przyczyna leukopenii? Jest ich bardzo dużo . Poniżej przedstawiam najważniejsze przyczyny neutropenii. Mogą one stanowic grupę schorzeń pierwotnie hematologicznych dotyczących szpiku kostnego, lub mających związek np. z infekcją czy inną chorobą ogólnoustrojową .