Morfologia krwi - czy wyniki są dobre?

WBC 5.0 LY 1.9 MO 0.5 GR 2.7 LY% 37.4 MO% 9.1 GR% 53.5 RBC 4.18 Hgb 12.3 HCT 35.1 MCV 83.9 MCHC 35.0 RDW 14.2 PLT 291 PCT 0.235 MPV 8.1 PDW 10.5 OB 11 / 28 mm
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Niestety w treści zapytania nie znalazły się żadne informache na temat pacjenta. Do prawidłowej interpretacji wyników morfologii konieczne są informacje na temat stanu zdrowia pacjenta, występujących dolegliwości, przyczyn dla których zostały wykonane badania.

Niezbędne minimum to informacja na temat wieku i płci pacjenta. Normy są bowiem różne dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Parametry układu czerwonokrwinkowego różnią się w zależności od płci.

Brak powyższych informacji właściwie uniemożliwia dokonania interpretacji powyższych wyników.

Jedyne co mogę powiedzieć to niezależnie od wszystkiego wyniki wskazują na niedokrwistość mikrocytarną, inaczej zwaną z niedoboru żelaza.
W przypadku kobiety wynik jest nieznacznie obniżony, u mężczyzny wymaga zastanowienia się nad przyczyną takiego stanu.

Z powyższymi wynikami należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który po uszczegółowieniu wywiadu i dokładnym zbadaniu ustali dalsze postępowanie. Wskazane jest wzbogacenie diety w czerwone mięso, wątróbkę, buraki, zielone warzywa. Powyższe posiłki należy popijać sokiem z cytrusów, które zwiększą wchłanianie żelaza.

Pozdrawiam.