Morfologia krwi dziecka z niedoczynnością tarczycy

Proszę o interpretację wyników rocznej wnusi, jednocześnie nadmieniam, że wrodzoną niedoczynność tarczycy. Leukocyty 12,7 tys/ul, Erytrocyty 4,56/mln/ul, Hemoglobina 11,3 g/dl, Hematokryt 33.5%, MCV 73,5 fl, MCH 24,8 pg, MCHC 33,7 g/dl, Płytki krwi 427 ty/ul, Limfocyty 61,6%, Neutrocyty 17,5%, Monocyty 17,3%, Eozonofile 3,4 %, Bazofile 0,2%, Limfocyty 7,79 ty/ul, Neutrocyty 2,22 tys/ul, Monocyty 2,19 tys/ul, Eozynofile o,43 tys/ul, Bazofile 0,02 tys/ul, RDW 15,1%, PDW 9,2fl, MPW 8,9fl P-LCR 16,8%, PCT 3,8%.

Witam! Niestety nie przedstawiła Pani wartości referencyjnych (norm) dla laboratorium wykonującego badania. Normy różnych laboratoriów mogą się różnić, co nie raz ma znaczenie przy interpretacji wyników. Przedstawione wyniki odniosę więc do norm standardowych. Każde badanie powinno być również interpretowane w oparciu o wywiad chorobowy oraz badanie fizykalne. Wśród przedstawionych parametrów istnieje kilka nieprawidłowości. Pierwszym jest zwiększona liczba białych krwinek (leukocytów). W układzie białokrwinkowym nieprawidłowa jest także ilość monocytów. Takie zmiany mogą być związane np. z infekcją bakteryjną lub wirusową. W układzie czerwonokrwinkowym parametry takie jak hemoglobina oraz hematokryt znajdują się przy dolnej granicy normy, co w zależności od norm laboratoryjnych może sugerować już niedokrwistość. W układzie płytkowym, liczba płytek krwi jest nieco podwyższona co również może wynikać z infekcji. W opisanej sytuacji wskazana jest konsultacja pediatryczna z uwagi na liczne nieprawidłowości z badaniach dodatkowych. Przedstawione wartości koniecznie należy zestawić z normami laboratorium wykonującego badanie, a wynik należy przedstawić pediatrze, który zbada dziecko. Pozdrawiam serdecznie!