Moroznik kaukaski dla 11-letniej córki z nadwagą

Witam, moja 11letnia corka ma duzą nadwage. czytalam, ze mozna podawac dziecią moroznik kaukazki ale w mniejszej dawce. Prosze o rade

Dzień dobry,
W zdecydowanej większość przypadków nadwaga u dziecka wynika z przekarmienia i niedostatecznej aktywności fizycznej. Uważam, że o wiele lepiej i bezpieczniej (!) będzie wyeliminowanie słodyczy i słodkich napojów z diety dziewczynki, zastąpienie słodkich serków, jogurtów odpowiednikami naturalnymi, zamiana białego pieczywa na razowe (podobnie z makaronami,ryżami), podzielenie dziennej racji pokarmowej na 5 posiłków dziennie i bezwzględnie dodatek owocowo-warzywny do każdego z nich. Do tego minimum 60 min aktywności fizycznej, najlepiej na dworze: sprawdzi się wszystko: bieganie, jazda na rowerze, zabawa z rówieśnikami. Po dwóch tygodniach powinny być pierwsze zadowalające rezultaty. Podawanie dzieciom suplementów wspomagających odchudzanie, szczególnie bez konsultacji z lekarzem jest potencjalnie niebezpieczne dla życia i zdrowia dziecka. Jaką ma Pani pewność, że dziecko nie jest uczulone na skład preparatu? Nie wolno nigdy i pod żadnym pozorem podawać dzieciom środków odchudzających. Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Nie polecam tego typu suplementów szczególnie w tak młodym wieku. Proszę zadbać o właściwą dietę córki a nie przyzwyczajać ją do przyjmowania różnego rodzaju specyfików na odchudzanie. Dieta powinna być pełnowartościowa i dostosowana do zapotrzebowania energetycznego córki oraz jej stylu życia. Mogłabym zaproponować ułożenie takiego jadłospisu. Dieta nie może również kojarzyć się z głodówką a stać się zdrowym stylem życia. Córka powinna nabyć prawidłowych nawyków żywieniowych, które będzie później praktykować. Ważne aby córka jadła regularnie 5 posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h, bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami. Nie można pomijać żadnego z posiłków, nie zamieniać kilku posiłków na jeden z wielu składników. Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawione. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Ważne też aby córka piła odpowiednią ilość czystej wody mineralnej -od 1,5 do 2 litrów Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.

Jeżeli byłaby Pani zainteresowana indywidualną dietą uwzględniającą potzreby córki zachęcam do kontaktu:

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk