Mowa 15-miesięcznego dziecka

witam przeczytałam na naszej stronie ze dziecko 15 miesieczne powinno umiec powiedziec mama,tata,pic itd. moj synek za pare dni bedzie miał 15 miesiecy i mowi cos tam po swojemu ale nie konkretnie mama,tata i tez nie daje znaku ze chce piciu .....podznaczam ze jest zddrow jak ryba i wszystko z nim w porzadku ...poradzcie mi ,czy cos jest nie tak? czy zle go "wychowuje" ? Pozdrawiam Karolina czekam na odp :) :)

Lek. Marta Gryszkiewicz

Każde dziecko jest inne. To co można wyczytać na portalach i w poradnikach dotyczy średniej przeciętnej. Proszę się nie niepokoić. Z pewnością już niebawem syn zacznie mówić poprawne wyrazy. Warto czytać dziecku książki i dużo do niego mówić. Obserwować, czy rozumie, co się do niego mówi. W razie wątpliwości sugeruję skonsultować się z pediatrą dziecka.

Witam,
nigdy nie jest za wcześnie, żeby udać się z maluchem do logopedy, który oceni, czy funkcje aparatu artykulacyjnego, fonacyjnego, oddechowego przebiegają prawidłowo. Logopeda na tym etapie może bardzo dużo pomóc. Należy tylko znaleźć specjalistę pracującego z bardzo małymi dziećmi w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie zawsze czytanie dziecku, czy mówienie do niego i prowokowanie powtarzania wystarczają. Może okazać się, że wymagana jest modyfikacja np. w zakresie żucia, gryzienia, połykania itd.
Pozdrawiam
Olimpia Brzozowska