Mówienie do siebie w myślach

Czy mówienie do siebie w myślach jest czymś naturalnym? Chodzi o tzw. wewnętrzny monolog, kiedy rozmyślam nad czymś, analizując w ten sposób różne rzeczy np. podczas spacerów z psem lub przed zaśnięciem. Muszę tu zaznaczyć, że nie mam żadnych znajomych, jestem osobą wycofaną społecznie, która mało rozmawiam z ludźmi - ograniczam się tylko do najbliższej rodziny. Okazje do tego, żeby z kimś zamienić te kilka zdań mam wtedy kiedy jestem z psem na spacerze i w pracy dorywczej .

Witam. Oczywiście mówienie do siebie w myślach nie jest niczym dziwnym. Każdy rozmyślając czy analizując pewne sytuacje wypowiada w głowie pewne zdania, pytania. Z natury jestem gatunkiem stadnym, zależnym od bliskości z innymi. Pan natomiast alienując się, zaspakaja w ten sposób naturalną potrzebę dyskutowania. Proponuję jednak Panu otworzyć się na innych, próbować nawiązywać kontakt z innymi ludźmi.

Mówienie do siebie w myślach jako sposób na autoanalizę czy poukładania uczuć i emocji nie musi świadczyć o zaburzeniach. Jednak skrajna nieśmiałość czy wycofanie społeczne mogłoby być powodem do niepokoju. Zachęcam do konsultacji z psychologiem, która pozwoli przyjrzeć się emocjonalnym i osobowościowym przyczynom wycofania, a także możliwościom pracy nad sobą i zmiany.